Eesti Sporthobuse loojad

Neid uue tõu loojaid on palju. Jätame siin kõrvale poliitikud, ametnikud, veterinaararstid, ratsastajad, sportlased ja keskendume neile, kes on teinud parimad aretusotsused ja kel on ka kõige rohkem õnne olnud. Need on aretajad, kelle varssadest on kasvanud meie 9 Grand Prix taseme hobust. Sellelt tasemelt algab suur sport.
PEETER RAID
Meie esimese GP hobuse FEE (s 2001) sai Peeter Raid nii, et paaritas kõik oma 11 mära julgelt järglasteta, aga fantastiliselt hüppava ja veel fantastilisemalt tagant üles lööva Favoritasega, trakeeni/holsteini ristandtäkuga. Fee alustas tagasihoidlikult, kuid 2011.a. võitis Ruila MK etapi ja 2014.a. Eesti meistri tiitli.
Teine Raidi GP hobune HEROLD N ( s. 2007) jõudis tippu kaugel Itaalias. Kandideeris Itaalia olümpiakoondisesse. Ta ema Horvaatia on esimese ESH eliitmära Thisbe tütar, Herold N isa on Heartbreaker, Hollandis mitu aastat parima hüppeindeksiga täkk.

Herold N

GUNNAR KLETTENBERG
Gunnar Klettenberg on varsast GP tasemeni viinud kaks tagasihoidliku põlvnemisega hobust. TRAFFIC (s. 2007) on 2016.a. Eesti meister takistussõidus. Trafficu isa on Terror, BWP täkk, kellega Gunnar võitis Milano MK finaalis võistluse hüppe võimsusele, ema Ballyhara, kelle isa Palladiumiga algas Gunnari tee rahvusvahelisse sporti.
Teise Klettenbergide GP hobuse TOSCANA isa on aretusse tunnustamata KWPN täkk Tax Free ja emaks Ballyhara ema Brenda. Toscana on Gunnari tütre Kertu tubli võistlushobune ja jäi Eesti meistrivõistlustel tänavu napilt neljandaks.

Traffic
Toscana

PEETER VIIARD
Peeter Viiard oleks ESH ajaloos suur juba ainult selliste meie aretuse oluliste täkkude, nagu A Pikachu de Muze, A Big Boy ning Terrori maaletoojana. Aga Peeter ei ole sellega piirdunud. Tema poolt ette valmistatud Wilander on jõudnud noothobuste MM finaali kaks aastat järjest. Vähem teatakse, et tema PATROL V (s 2006) on maailma edetabelites parim Eestis sündinud hobune inglannast omanikuga sadulas.

Patrol V

KLAIRE RANNAMETS
Klaire Rannamets on tagasihoidlik aretaja, kes ei taha oma hobuseid palju näidata, eelistab need varakult maha müüa, aga on teinud häid aretusotsuseid. Tema looming on Wilander, kelle ta müüs aastasena Peeter Viiardile. Ja teise ESH aretuse olulise täku Spartacusega sai ta SPECTRUMI (s 2007) kes tänavu jõudis Tšehhimaal GP tasemele.

Spectrum

IVO OTS
Teise tagasihoidliku aretajana tuntud Ivo Ots on hoopis tuntum sportlasena, kes oskab leida ühise keele hobustega, kellega kõik teised on konflikti läinud. Nagu muuseas on ta isakodus mõned head hobused ka ise kasvatanud ja neist on DORADO (s. 2004) Iirimaal GP tasemel ilma teinud.

Dorado

N. ja S. LIEURE-GARCHEY
Nathalie ja Stephane Lieure-Garchey on Eestis kodu leidnud prantslased, kelle tõsine harrastus on hobusekasvatus. Neilt oleme saanud meie koolisõidu esinumbri Landy`s Akvarelli (s. 2003).

Landy´s Akvarel

HANNA NIKANDER
Hobusekasvatus on ala, kus välismaalased eriti kergesti integreeruvad Eesti ellu. Soomlanna Hanna Nikander on kasvatanud meile täku V Carlos (s. 2007), kes oli Eesti meister 2015.a.

V Carlos

Raigo Kollom
ESHKS juhatuse esimees

Lisa järjehoidja sellele postitusele