Hobusekasvatajate edetabelid maailmas

Fotol: Donnerhall

Kõikvõimalike statistiliste kokkuvõtete hulgas, mida ratsaspordi ja hobusekasvatuse kohta tehakse, on kahjuks maailmas viimasel ajal unarusse jäänud ja meil pole kunagi tehtudki hobusekasvatajate edetabelit.
Leidsin maailma hobusekasvatajate veidi vananenud edetabelid käsiraamatust WBFSH International Breeding Guide 2001. Need on tähelepanuväärsed sellepoolest, et edetabelid on koostatud pikema ajavahemiku – aastate 1991-2001 tulemuste kohta. Aluseks on FEI edetabelites kogutud punktid. Mõned huvitavamad andmed neist edetabelitest:
Takistussõit.
Juhib siin muidugi Zangersheide (om. Leon Melchior), kelle punktisumma 19247,5 on ainult napilt väiksem kolme järgmise kasvataja punktisummadest kokku. Teine on Detlef Saul peamiselt E.T. kasvatajana ja kolmas Fernand Leredde peamiselt Rochet M kasvatajana. Zangersheide on ka suurim kasvataja – sealt on maailma edetabelis 31 hobust, järgmised suuremad on 11 hobusega prantslane A. Pignolet (41. koht)  ja 10 hobusega sakslane P. Schockemöhle (32. koht). Huvitav on, et Eestist maailma jõudnud budjonnõi Ritmitshnõi (Rhythmical) on toonud koos paari palju nõrgema kaaslasega kõrgele 18. kohale 246 kasvataja hulgas Venemaa Budjonnõi-nimelise kasvanduse, kaugele ette  Printsi kasvatamisega kuulsust kogunud Kirovi-nim. Hobusekasvandusest (kust muide Printsi järel suurem punktitooja on budjonnõi Aktiv), kes asub 76. kohal. Rein Pilli käes imehüppajaks saanud Bambuki kasvatanud Julovo hobusekasvandus on 89. kohal, I Ratsaarmee nimeline kasvandus alles 204. kohal (üks punktitooja on neil Tselibat, Peterburist Niitväljale ostetud ja Norrasse müüdud ning seal tippu tõusnud võrdlemisi tõrges budjonnõi).
Koolisõit.
Seda edetabelit juhib Kirovi-nim. kasvandus 12111,2 punktiga ja nelja hobusega. Donnerhalli kasvataja Otto Gärtner on 3. kohal, Rembrandti ja Rubinsteini kasvataja Herbert De Baey 6. kohal, Dovatori-nim. kasvandus Valgevenes 9. kohal. Kasvatajaid on edetabelis 25 ja ainult neljal neist on edetabelis rohkem kui 2 hobust.
Kolmevõistlus.
Siin on vahed väikesed. Juhib T.J. Russell Uus-Meremaalt Ready Teddy xx kasvatajana 2078,4 p., ka teisel kohal on täisvereliste kasvataja P. Nicholson Iirimaalt 2001,4 p., aga hobuste arvult edetabelis paistavad silma poolakad: Nowielice kasvandus (Piia Pantsu Cyna sündis seal) on 1070,7 punkti ja 5 hobusega 6. kohal, Janov Podlaski kasvandus 11 hobusega ja 877,2 punktiga 7. kohal, Ochabi (Pruchna) kasvandus 10 hobusega 9. kohal, viis väiksemat kasvandust annavad edetabelisse veel 17 hobust, kokku Poola hobuseid 44. Üldse on edetabelis 61 kasvatajat.
…JA EESTIS.
Teeme esimese katse kasvatajaid reastada, võttes aluseks nende kasvatatud hobuste saavutatud punktisummad 2008.a. takistussõiduhobuste edetabelis. Esimesed 10 kasvatajat oleksid:
1. Niitvälja kasvandus 1026,39 p. kõik Niitväljal sündinud hobused kokku – 15 hobust edetabelis
417,14 p. Kaasiku Talupidaja OÜ kasvandusena – 6 hobust edetabelis
2.    Gunnar Klettenberg 703 p., 3 hobust edetabelis
3.    Tiit Talve       616,2 p., 2 hobust edetabelis (Opaali kasvataja)
4.    Toivo Teng       300,5 p., 1 hobune edetabelis (Portose kasvataja)
5.    Heimtali kasvandus      261,54 p., 13 hobust edetabelis
6.    Andres Kallaste       202,94 p., 11 hobust edetabelis
7.    Jüri Villemson       132,5 p., 1 hobune edetabelis (Bingo kasvataja)
8.    Talliteenused OÜ        99,33 p., 1 hobune edetabelis (Michelangelo kasvataja)
9.    Enn Ehastu        70 p., 1 hobune edetabelis (Areeni kasvataja)
10. Peeter Viiard   46,54 p., 2 hobust edetabelis (Tyrol de Muze ja United Sir)

Et selline tabel pole kuigi õiglane kasvataja suhtes, on selge. Üks mõte, mis siin kõigi edetabelite kohta kohe tekib, on vajadus eraldi edetabeli järele noorhobustele, näiteks 4-6-aastastele, sest nende tulemused olenevad kasvatajast rohkem ja ratsanikust vähem. Praeguses tabelis võib üks parimas eas hobune tuua kasvataja ettepoole kümnest või rohkemast andekast noorhobusest. Tulevikus, kui maailma andmebaaside suhtlemine paraneb, oleks kasvataja jaoks aga eriti tähtis teada ja igas võrdluses arvesse võtta ka välismaale müüdud hobuste tulemused.

Lisa järjehoidja sellele postitusele