Veel üks edetabel

Täname foto eest: Elena Zobova

Oleme seni jälginud ESH hobuste edu FEI, WBFSH ja Horsetelexi edetabelites. Nüüd avaldas Hippomundo veel ühe huvitava edetabeli, nimelt erinevalt teistest, üksikuid tõuraamatuid võrdlevatest edetabelitest võrreldakse seekord riike. Edukuse näitajaks on võetud riigis sündinud hobustega rahvusvahelistel võistlustel võidetud rahasummad. 2018. aasta edetabel tuli välja selline:

Tabelis on mõndagi kaheldavat ja vaieldavat. Jätan tõlgendamise, analüüsi ja imestamise lugejatele. Rõõmust ja murest niipalju, et oleme selle järgi hobusekasvatusmaana maailmas 20. kohal, Euroopas 15. kohal. Oleks nagu uhke koht, aga proportsioone vaadates on ESH hobustele langev osa maailma rahvusvahelises spordis seal aastas liikuvast 150 milj. auhinnarahast veidi alla ühe tuhandiku. Saksamaal sündinud 14 tõuraamatu hobused teenivad kokku ligi kolmandiku, kolm suuremat sporthobuste maad kokku ligi 75% kogu „potist“. Eesti on selgelt ees kõigist endise sotsialismileeri riikidest peale Poola ja Ungari. Venemaa sportlased ei käi rahvusvahelistel võistlustel oma tõugudest hobustega enam üldse!

Muret teeb see, et 70% meie hobuste auhinnarahast teenisid kolm hobust – Alfons Ra (ligi 40%!), V Carlos ja Caesar, aga see pole suur mure. Meil on väga noored Jay-Z-Bee,(s. 2012), Ping Pong V (s. 2012) ja B Captain Norman (s. 2011) veel arenemisvõimelised kodumaal ja Contatour JP (s. 2010) ning Wilander (s.2010) on tõusuteel tegijad välismaal.

Kui juba võrdlemiseks läks, on huvitav võtta Horsetelexi edetabel tulemuste järgi perioodil 01.01.2007-19.06.2019 ja võrrelda, millised täkud on meile rohkem edukaid hobuseid andnud. Neljakümne parema hobuse kahes eellaste reas näeme Eestis asunud täkkudest:

A PIKACHU DE MUZE on 4 hobuse isa (Patrol V, Dorado, Aga Flamenco von Feicht ja Piccolina), 1 hobuse isaisa (Ping Pong V) ja 3 hobuse emaisa (Solei Solei, Wilander, B Captain Norman).

SPARTACUS TN on 5 hobuse isa (Solei Solei, Sam, Simone, Salomon, Spectrum)

BOLERO ex CAYMAN on 2 hobuse isa (B Captain Norman, C Qastania),

Importsperma (või välismaal seemendamise) kasutamisel on üksmeelt vähem olnud:

HEARTBREAKER on andnud 3 hobust sellesse tabelisse (Herold N, H. Zoe, Dermalogica Pure Power ex Hortensia N), 2 järglasega on seal AROMATS (Alfons Ra, Auro Ra), VERDI TN (V Carlos, Vivaldi), LORD Z (Lord of the Rings N, Little John N).

Aga ESH aretuse suursaavutuseks on mära HORVAATIA (s. 2000, i. Haydn, e. Thisbe, ei. Beg xx) kasvatamist ja kasutamist Niitväljal. Kõik ta 6 järglast on saavutused ja kõnealuses edetabelis on neid 3+1 (Herold N, Lord of the Rings N, Dermalogica… ex Hortensia N, ja 51. kohal Dharma N).

Horsetelexi tabelid jätsin artikli lõppu, kel huvi, võib põhjalikumalt uurida.

 

 

Järgnevad 45. Tšehhi WB, 48. FWB (Soome), 54. Läti, 58. Leedu, 63. Venemaa, 75. Ukraina ratsahobune, 78. Budjonnõi.

Nagu näete, on ESH tõuraamatusse kuuluvateks peetud ka importhobust TROOJA, tori hobust OPAAL, trakeene PLATAAN ja MIRAAŽ, aga meie koht edetabelis sellest ei olene.

 

 

Lisa järjehoidja sellele postitusele