s Estsporthorse

Uudised

ESHKS üldkoosolek 2013

Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsi üldkoosolek toimus 27. aprillil Särevere mõisas. Raigo Kollom esitas juhatuse aruande, kus leiti, et varssade arvu väike vähenemine ei ole probleem, kui nende kvaliteet paraneb. Hobuste arvu kasv ei peaks nõudlust oluliselt ületama. Eestis peetavatest tõuraamatutest on arvukuselt tõusuteel eesti ratsaponi , eesti sporthobune, eesti hobune ja eesti raskeveohobune, languses tori hobune ja trakeen. Olulisem kui juurdekasv on hobuste ettevalmistamine ja jõudluskontroll. Ülevaatustel osalenud hobuste arvu langus viitab tendentsile loobuda hobustega tegelemisest, rahuldumisega välja selgitamata võimetega hobuste odava müügiga. Kuna ka VTA näib sellist hobusekasvatust soodustavat, on juhatus välja töötanud uue jõudluskontrolli juhendi, nii et neid võib läbi viia kahel tasemel – tase A ja tase B. Tase A tähendab hobuse hindamist senise juhendi järgi, tase B lubab galopi ja vabahüpped välja jätta ning kohtunike arv 2 kohtunikku ei ole kohustuslik nõue.

Samas oli 2012.a. ülevaatustel palju rõõmustavat. Esmakordselt olid ESH tõuraamatu täkud selgelt paremad impordist ja said Rootsi kohtunikult pr. Gudmundssonilt väga kõrged hinded. Kolmeaastane täkk Zonder Z Cicero (kasvataja H. Pilkes) oli oma klassi parim juba teist aastat ja 2-aastane Contatour JP (kasvataja J. Jürisson) oli mitte ainult parim 2-a. täkk, vaid ka parim hüppaja üldse (ainuke hüppehinnete summa 18,5 p.).

Meie hobuste võistlustulemusteski oli midagi esmakordset – kõigi olümpiaalade parimad Eestis sündinud hobused tulid ESH tõuraamatust. Aga Flamenco (kasvataja K. Rannamets) oli parim takistussõidus, Landy`s Akvarell (kasvataja perek. Lieur-Garchey) koolisõidus ja Flicker (kasvataja U. Rebane) kolmevõistluses. Murranguline on olnud juhatuse tegevus hobumajandusele suurema tähelepanu võitmiseks põllumajandusministeeriumi poolt. 27. detsembril 2012.a. loodi ministri käskkirjaga hobumajanduse nõuandev nõukogu ja MAK 2014-2020 koostamise töögruppidesse on erinevalt eelmisest perioodist kaasatud ka hobumajanduse esindajad. Saavutatud on maneežide ja muude hobumajanduse rajatiste tunnistamine põllumajanduse investeeringutoetuste kõlbulikeks, hobuse võrdsustamine veisega karjamaa kasutajana mahepõllumajandustoetuses ja hobustega seotud teenuste arvestamine põllumajandusliku toodangu hulka.

Eesti Ratsaspordi Liidu peasekretär Siim Nõmmoja tegi põhjaliku ettekande oma tegevusest MAK komisjonides hobumajanduse esindajana ja ratsaspordi arengust ning eriti koostööst ESHKSiga noorhobuste tšempionaadi taaselustamisel ja ratsaspordi üldise kultuuri parandamisel. Üldkoosolek oli viljakas ka selles mõttes, et tuldi välja uute, õigemini unustatud vanade ideedega. Noorhobuste tšempionaadi juhendisse pakuti stiilikohtunike hinnete kasutamist paremusjärjestuse määramiseks. Ühise majandustegevuse jaoks kaaluti aretusühinguga paralleelse ühistu loomist, kus osaleksid põllumajandustootja õigustes liikmed, et ühiselt osta importspermat ja taotleda toetusi, milleks on nõutav ühistegevus või tegelike põllumajandustootjate enamus liikmete hulgas. Väga ere lõppakord koosolekule oli Peeter Viiardi lugu Ameerika hobukultuurist, kus üle 80-a. vanad mehed saduldavad esmakordselt 2-a. hobuseid ja treenivad neid jahivõidusõitudeks ning kus kohalik suur teerist suletakse ajutiselt politsei poolt, et purjus ratsanikud saaksid võistluselt ohutult koju sõita.