- Avaleht
- |
- Uudised
- |
- Aretus
- |
- Juhatuse otsused
- |
- Jõudluskontroll
- |
- Artiklid
s
Päevalehe Hobuleht 2013
Eelmisel aastal kirjutasime Hobulehes 2012: „MIS ON ESH?“ ja selgitasime, et tähekombinatsioon ESH tähendab eesti sporthobuste tõuraamatut ja et piirideta Euroopas on loomulik arendada piirideta aretust ühesuguse aretuseesmärgiga tõugude vahel. See võib viia integratsioonini ühiseks euroopa sporthobuste tõuraamatuks. Lõpetasimegi naljatoonis tõdemusega, et kui kunagi võetakse kasutusele tõunimetus euroopa sporthobune, kas siis küsitakse meilt luba kaubamärgi ESH ülevõtmiseks.
Seekord läheme kaugemale ja küsime, kes meid üldse teab ja kus me asume maailmas ja Eestis. Maailmas oleme on oma koha leidnud Maailma Sporthobuste Kasvatajate Föderatsioonis (WORLD BREEDING FEDERATION for SPORT HORSES – WBFSH) ja sellest tulenevad meie eelistused ja eelised. Oleme selle föderatsioonil liige alates 2005.a., esimesena endisest N Liidust ja esimese kolme hulgas endisest nn sotsialismileerist. See kohustab meid eelistama aretuses ja hobuste hindamisel nende võimekust olümpiaaladel kõigele muule. See annab meile peale informatsiooni ja osavõtu sporthobuste aretusprobleemide aruteludest ka eelise osavõtuks Maailma noorhobuste tšempionaatidest (võime välja panna igas vanuseklassis igal alal 2 hobust). Ka võetakse meie tõuraamatu hobuste võistlustulemused arvesse maailma tõuraamatute edetabelis.
Tänavu oleme esmakordselt jõudnud sellesse rahvusvaheliste võistlust tulemuste põhjal peetavasse tabelisse nii koolisõidus kui takistussõidus. Koolisõidus oleme 28. kohal ja edestame meist sel alal alati paremad olnud läti hobuseid (nemad on 30. kohal), takistussõidus oleme küll alles 47. kohal, aga lohutuseks on see, et suur trakeenide tõuraamat Saksamaal on meiega võrdne. Seejuures ei toonud neile punkte ükski Saksamaal sündinud hobune, vaid seal arvele võetud Vene ja Leedu päritoluga hobused.
Individuaalselt on tänavu suur sammu edasi teinud koolisõiduhobused. Meie tippkoolisõitja Dina Ellermann on ESH kaubamärki hästi tutvustanud. Tema tänavused rahvusvahelised esinemised koolisõidus hobustel Donna Anna (kasvataja Liivaku Tallid OÜ) ja Landy`s Akvarel (kasvataja perek. Lieur-Garchey) on olnud kõrgest klassist. Landy`s Akvareliga tõi ta hiljuti Wroclawist Maailma Karika etapivõistluselt Grand Prix Special programmis 2. koha!
Takistussõidus on tänavu suure hulga rahvusvahelisi võistlusi väärikalt kaasa teinud ja meie tõuraamatu edetabelisse viinud Gunnar Klettenbergi kasvatatud Pilgrim Gunnari enda sadula all. Pilgrim on muide Palladiumi, Gunnari kunagise parima võistlushobuse poeg.
Grand Prix tasemel võistelnud hobuste arv on üks olulisi näitajaid tõu prestiiži loomisel. Seni oli meil selliseks ainukesena väike mära Fee (kasvataja Kaasiku Talupidaja OÜ, ratsanik Heiki Vatsel) takistusõidus, tänavu lisandus juba nimetatud Landy`s Akvarel koolisõidus.
Eestis on eesti sporthobuste liidrikoht Eestis sündinud hobuste hulgas selge juba mitu aastat. Edasisi eesmärke ja küsimusi on siin kaks – kui ülekaalukas see edu on ja kuidas suudavad ESH hobused võistelda importhobustega. Tänavu saatis ESH hobuseid isegi ootamatult suur edu Eesti noorhobuste tšempionaatidel. Oleme neid võistlusi arendanud, promonud ja finantseerinud ja peame neid eriti tähtsaks meie hobustele kindlama turu loomiseks nii kodu- kui välismaal.
Tänavu jõudsime niikaugele, et auhinnalistest kohtadest (25% paremik) said ESH hobused Luunjas takistussõidus 50% ja Väänas koolisõidus koguni 88%. Takistussõidus oli auhinnasaajaid kokku 11 ESH hobust, importhobuseid oli 9, trakeene 2. Koolisõidus said ESH hobused 8 auhinnalist kohta, importhobused 1.
Vanuseklasside võitjateks tulid ESH hobused: takistussõidus 4-a. hobustest Little John N (kasv. Kaasiku Talupidaja, ratsanik Tarmo Kutsar), 6-aaatastest V Carlos (kasv. Hanna Nikander, ratsanik Urmas Raag); koolisõidus 4-aastastest Rimbaud (kasv. Liivaku Tallid OÜ, ratsanik Tiina Kuusmann), 5-aastastest Donna Anna (kasv. Liivaku Tallid OÜ, ratsanik Dina Ellermann) ja 6-aastastest Scott (kasv. Heino Engel, ratsanik Diana Pruks). Ainult 5-a. takistussõidus läks esikoht Hollandist imporfitud Dolandale, kes oli ümberhüpetel 0,5 sek. kiirem ESH hobusest Sunshine (kasv. Milja Ardla, ratsanik Teet Juul).
Peame tunnistama, et takistussõidus vanemate hobuste arvestuses me veel importhobuste vastu ei saa. 2012.a. edetabelis oli parima Eestis sündinud hobusena Aga Flamenco von Feicht (kasv. Veiko Lehtsaar, ratsanik Susan Kaleta) alles 14. kohal. Koolisõidus aga on Landy`s Akvarel, kes möödunud aastal oli 2., praeguseks ülekaalukalt parim.
Lohutus seegi, et kõigi olümpiaalade liidrid Eestis sündinud hobuste edetabelites tulid ESH tõuraamatust: takistussõidus Aga Flamenco von Feicht, koolisõidus Landy`s Akvarel, kolmevõistluses Flicker (kasv. Urmas Rebane, ratsanik Madli Murel). Ja üldse jõudis oma tulemustega meie ratsaspordi peamisel alal takistussõidus edetabelisse 72 ESH hobust, tori ja trakeeni hobuseid kokku 53.
Kuid vaja on suuremat pinget, suuremat tribüüni, suuremaid samme ja suuremaid hüppeid. Ootame ESH kolme tähe sagedasemat nägemist sellistel suurvõistlustel nagu Tallinn International Horse Show. Meil on siingi oma koht, loodetavasti ka autasustamistel.
Keda aga huvitab päris noorte hobuste esimesi sportlikke samme näha, tuleb 2. novembril Kurtna Ratsaklubi maneeži 2-3-aastaste noorhobuste ülevaatuste finaali vaatama. Hinnatakse 30 parimat täkku ja mära, kes on valitud ca 200 piirkondlikel ülevaatustel hinnatud hobuse hulgast. Peakohtunik on Lars Berglund Rootsist.
Raigo Kollom
Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsi
juhatuse esimees