Kaisvere aretuspäev

Fotol CRESCENDO VON SEEDER võõrratsanik Margit Mägi all, fotod Liis Ira

Võõrratsaniku test või Täkkude Päev – kuidas seda traditsioonilist üritust nimetada? Või kumba meil rohkem vaja on? Oleme hulk aastaid tahtnud näha sellist päeva, nimetame seda Aretuspäevaks, kus oleksid koos nii tunnustust vajavad täkud, kellele võõrratsaniku test on kohustuslik, kui kõik juba tunnustatud täkud, et märaomanikud ja lihtsalt huvilised saaksid nendega tutvuda. Lisaks oleks iga täku tutvustamiseks hea näha ta järglasi. Kaisveres sellist Aretuspäeva korraldada proovitigi, esimest korda ESH ajaloos.
Kuna kaks tunnustuseks võõrratsaniku testi vajavat täkku jäid erinevatel põhjustel tulemata, näidati hindekomisjonile ainult kaht Seeder Agri OÜ enda ise kasvatatud täkku.
CRESCENDO VON SEEDER (s. 04.05.2016, kõrb t, i. Comme il Faut, e. Larghetto, ei. Ludwig von Bayern, kasv. ja om. Seeder Agri OÜ) on juba väga noorelt tuntud oma esinemistega noorhobuste ülevaatuste finaalides kaheaastasena 2018.a. ja eriti kolmeaastasena 2019.a., kui ta sai kõik võimalikud eriauhinnad – Takistussõidulootus, Parim Eestis sündinud hobune, Best in Show. Kaisveres hindas teda seekord komisjon koosseisus Astra Nilk, Kristi-Liis Koppel, Rein Pill, Peeter Viiard, Gunnar Klettenberg, Raigo Kollom. Loomulikult ei kahelnud keegi, et see täkk väärib tunnustamist sugutäkuna. Seejuures märgiti, et hobune liikus veidi kammitsetult, tema elavus, nõtkus, kiire reaktsioon olid treeningus ilmselt vähenenud. Tema liikumise hinded samm-traav-galopp olid ülevaatuste finaalis 8-7,5-8,5, nüüd ei saanud komisjon kuidagi rohkem anda kui 7-7-7,5. Aga hüppehinded olid nii sügisel kui Kaisveres 8,5-8,5.

Ka koolisõidu testiratsanik Dina Ellermann käis Crescendo seljas ära.

 

Crescendo ja Margit Mägi

HADES VON SEEDER (s. 10.05.2016, must t, i. Hennesy, e. Zustrona, ei. Rhodium, kasv. ja om. Seeder Agri OÜ) pole vähem tuntud kui Crescendo. Kuigi ta kolmeaastasena jäi väliskohtuniku Stefaan de Smeti meelest üldkokkuvõtetes Crescendole veidi alla, oli ta kahtlemata parim koolisõiduhobune – Koolisõidu lootus. Ja ta võitis Publiku lemmiku auhinna.Kaisveres torkas silma, et sellele hobusele on ratsastamine sobinud paremini kui eelmisele. Kui ta finaalis pühendus oma temperamendi ja jõu näitamisele, oli liiga kärsitu, et liikumise, eriti sammu kvaliteeti rahulikult hinnata lasta, siis sadula all oli ta parem kui lahtiselt joostes. Hinded olid sügisel 7,5-8,5-8, nüüd pani komisjon veidi liialdades kõik hinded 9 punkti.

Hades von Seeder ja Dina Ellermann

Saime juurde kaks tunnustatud täkku, kes kujunevad loodetavasti parimateks Eestis sündinud täkkudeks meie täkkude nimistus. Varem on suurima järglaste arvuga Eestis sündinud täkk Contatour JP saanud 32 järglast, V Carlose 19 järglase hulgas on end juba hästi tõestanud hüppajad Vermont, Vincent, Venganza, Ventisette. Crescendo sai juba 2019.a. viis varssa, kaks neist näitasid end nüüd sellistena, kellel on hinge kuhugi kaugemale ja kõrgemale tungida.

Crescendo von Seederi järglased

Võõrratsaniku testi järel näidatud hobuste kohta on raske midagi kindlat ja selget öelda. Selge on, et nad kuuluvad kõik ESH populatsiooni paremiku hulka. Rõõmu tegi, et Bavarotti von Seeder tunneb end oma metalljalaga suurepäraselt ja on andnud rea toredaid järglasi. Neid on seni kokku 12, kellest Kaisveres uuesti nähtud Belizar von Seeder ja Bavaro von Seeder olid sügisel ülevaatuste finaalis kaheaastaste täkkude hulgas 2. ja 3. eriti võimsa täku B Hero von Seeder (Bordeaux – Cantus) järel, keda saime ka seekord Kaisvere maneežis jälle imetleda.

Bavaro von Seeder

 

B Hero von Seeder

Näidata ja näha – selline vajalik põhimõte saab meie hobusekasvatuses aina omasemaks. Kaisvere Aretuspäev oli selles uue etapi alustajaks.

Lisa järjehoidja sellele postitusele