NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT TAKISTUSSÕIDUS 2023

Tulemused ja pikema artikli leiad siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionid-2023-poldark-socrates-van-de-bosdam-belizar-von-seeder/


NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOOLISÕIDUS 2023

Tulemused ja pikema artikli leiad siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionid-koolis/


NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOLMEVÕISTLUSES 2023

Tulemused ja pikema artikli leiad siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionaat-kolmevoistluses-2023/

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT TAKISTUSSÕIDUS 2022

Pikema artikli ja tulemused leiab siit:
NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOOLISÕIDUS 2022

Pikema artikli ja kõik protokollid leiate siit

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionaat-koolisoidus-2022/

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOLMEVÕISTLUSES 2022

Pikema artikli ja kõik protokollid leiate siit

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionaat-kolmevoistluses-2022/

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT TAKISTUSSÕIDUS 2021

Noorhobuste tšempionaadi kohta saab lugeda siit:

https://estsporthorse.ee/artiklid/noorhobuste-tsempionaat-2021-ponevust-viimase-vindini-ja-shampus-ojadena-voolamas/

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOOLISÕIDUS 2021

Noorhobuste tšempionaadi kohta saab lugeda siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/nadalavahetusel-selgitati-valja-noorhobuste-tsempionid-koolisoidus-2021/

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT TAKISTUSSÕIDUS 2020

Võistluse kokkuvõtet saab lugeda siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionaat-takistussoidus-2020/


NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOOLISÕIDUS 2020

Võistluse kokkuvõtet saab lugeda siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionaat-koolisoidus-on-peetud/


NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT KOLMEVÕISTLUSES 2020

Võistluse kokkuvõtet saab lugeda siit:

https://estsporthorse.ee/uudised/noorhobuste-tsempionaat-kolmevoistluses/

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT TAKISTUSSÕIDUS 2019

Loe Raigo Kollomi muljeid võistlusest siit:

https://estsporthorse.ee/artiklid/nht-2019/

6-aastaste hobuste tšempion Eddy, kasvatajaga Sven Leek ja ratsanikuga Siim Sinijärv, NHT 2019

NOORHOBUSTE TŠEMPIONAAT TAKISTUSSÕIDUS 2018

Tekst Külli Tedre/Hobumaailm, fotod Liis Ira ja Anni Kangur

21. – 22. juuli  selgusid Viljandimaal Sammulis käesoleva hooaja parimad noorhobused takistussõidus. 6aastaste võitjaks tuli stabiilsete puhaste sõitudega Jay-Z Bee, 5aastastes samasuguse tulemusega In Style N ning parimaks 4aastaseks osutus S’Jasmine Power.
Sel nädalalõpul kogunes meie Vabariigi takistussõiduparemik Viljandimaale Sammuli tallidesse, kus kolme päeva jooksul peeti maha korralik maratonvõistlus. Sündmuse üheks suurimaks tõmbenumbriks oli kahtlemata tänavune Noorhobuste Tšempionaat, kus nägime üsna arvukalt osalejaid.
Koolisõiduliinist võimekaks hüppajaks
6aastaste hobuste võitja otsustasid pärast kahte osavõistlust ümberhüpetel Paul Argus ja Rein Pill. Esimesel osavõistlusel hüpati 120 cm ja teisel 125 cm kõrguseid takistusi, millele järgnesid ümberhüpped puhtusele ja kiirusele kõrgusel 130 cm. Ümberhüpetele pääses 28st alustanust Argus hobustel Jay-Z Bee (ESH, Johnson x Luise, aretaja D.Ellermann) ning Ping Pong V (ESH, Ponsee V x Dalvi, aretaja P. Viiard) , Pilli partneriks oli Happygirl G (KWPN, Eldorado van de Zeshoek x Crazygirl G, aretaja M.G.M. Gerner).

Ping Pong V ja Paul

Paul sõnas Hobumaailmale, et läks Ping Pongiga starti esimesena, et teha puhas sooritus ja jääda lootma, et Rein ei lähe tema aega ületama. Paraku järgnes järsule pöördele ebaõnnestunud hüpe ja paar kukkus. „Lootsin Ping Pongiga teha hea tulemuse, ega olekski sel juhul Jay-Z Beega starti läinud, kuid ei õnnestunud päris nii,“ nentis Argus. Pill ja Happygirl tegid seejärel rahuliku nulliringi ning Paulil tuli nende aeg üle sõita, mis õnnestus enam kui viie sekundiga.

Jay Z Bee ja Paul

„Jay-Z Bee jaoks ilmselt on tõkked praegu liiga madalad,“ märkis Paul, kes leiab, et sellest hobusel ilmselt piire ei ole. „Ma usun, et siit võib tulla korralik suure sõidu hobune, aga praegu on veel natuke vara öelda. Ta on alles arenemas ja tõeline anne hakkab aasta-paari pärast esile tulema.“ Sportlane iseloomustab värsket tšempionit kui üsna kärsitut ja veel liiga ebastabiilset hobust, kuid tunneb, et tema aeg on alles ees. „Tal on suur hing, aga kipub praegu veel liiga palju rabelema, kuid küll paari aastaga ehk rahuneb. Eelmisel aastal veel andsingi talle aega ja seetõttu alles sel hooajal oleme rohkem esile kerkinud,“ lisas ta.
Jay-Z Bee on eesti sporthobune, kuid huvitavaim fakt on see, et tegu on Dina Ellermanni kasvatatud koolisõidusuunalise hobusega, kelle isa on maailmakuulus Johnson. Ehkki Dina temaga paar aastat tagasi üsnagi edukalt koolisõitu katsetas, nägid nad Pauliga temas suuremat potentsiaali hüppajana. „Ta oli tegelikult Dina arvates koolisõiduks liiga äkilise iseloomuga ning mina jällegi uskusin temasse takistussõiduhobusena ja nii see läks,“ tõdes Paul, kes on Jay-Z Beega töötanud umbes 3 aastat ning on hetkel hobuse kaasomanik.

Paul ja Jay Z Bee

Iga sportlase unistus
5aastaste hobuste klassis läks avapäeval starti 27 võistluspaari. Starditi sarnaselt 6aastastele kahel päeval, sedapuhku kõrgustel 110 ja 115 cm ning ümberhüpetel olid takistused juba 120 cm. Seekord jõudis ümberhüpetele 7 paari, kellest kuus tegid veatu soorituse ka siin.
Kiireima ajaga tõi tiitli Mihkel Kanguri hollandi soojaverelisele täkule In Style N (I’m Special De Muze x Burgloma, aretaja P. Nijssen) Hanno Ellermann, kes edestas Urmas Raagi juhitud V Carlose järeltulijat Venganzat (ESH, V Carlos x Gutta, aretaja Talliteenuste OÜ) umbes pooleteise sekundiga. Kolmas koht läks eesti sporthobusele (ESH, A Big Boy x Lara II, aretaja Trooja Hobune OÜ) Bonne Amie, kelle sadulas oli Rein Pill.

In Style N ja Hanno
Venganza ja Urmas Raag
Rein Pilli Bonne Amie

Ellermanni sõnul on In Style N iga sportlase unistus. „Väga meeldiv hobune, kes annab endast rajal alati parima. Küllaltki lihtne sõita ning kihvti iseloomuga,“ iseloomustas ratsanik, kes lootis tänaselt võistluselt parimat ja ei pidanud tõepoolest vaatamata tihedale konkurentsile pettuma.

In Style N ja Hanno Ellermann

Üllatusvõit
4aastased hüppasid esimesel osavõistlusel 90 ja teisel 100 cm, ümberhüpetel aga 105 cm kõrguseid tõkkeid. 30st paarist jõudis ümberhüpetele seitse ning seal pääsesid puhaste paberitega kolm võistluspaari. Ülekaalukalt kiireimaks osutus Jaagup Kallase juhitud S’Jasmine Power, kes on Aili Ruuli kasvatatud eesti sporthobune, kes pärineb kuulsast täkust Starpower TN. Samuti puhta sõiduga tulid teisele kohale Kristi Kõiv ja tema enda aretatud Castello Aragonése (ESH, Colins x Rhea Ger), kolmandaks jõudsid Kati Raidma ja Maila Kukele kuuluv täkk Eton (ESH, Enrico x Passadena).

Jaagup Kallas ja S’Jasmine Power
Kati Raidma ja Eton
Kristi Kõiv ja tema enda aretatud Castello Aragonése

Jaagup märkis Hobumaailmale, et võit tuli talle üllatusena, kuna nad on koos vaid paar alla meetrist starti teinud ja omanik isegi kahtles, kas nad on tšempionaadiks valmis. „Uskusin siiski, et ta on võimeline ning kuna ta on väga hoolas hüppaja, siis eeldasin, et puhas sõit ei ole talle probleem. Kodus treeninguski on ta harva latti katsunud, seega annab endast alati parima,“ lisas Kallas, kelle sõnul on tegemist väga armsa ja sõbraliku hobusega. „Oleme koos treeninud umbes neli kuud ning antud tulemus teeb kindlasti suurt heameelt, ehkki ootasin just temalt võrreldes oma teiste hobustega vähem.“

Jaagup Kallas ja S’Jasmine Power
Eton oma kasvataja Maila Kuke ja ratsaniku Kati Raidmaga

Noorhobuste Tsempionaat koolisõidus

Tekst ja fotod Liis Ira

Noorhobuste tśempionid koolisõidus selgitati välja 28. – 29. juulil Perilas toimunud suurejoonelise võistluse raames. Noored hobused ja nende ratsanikud pandi sel aastal tõsiselt proovile tänu erakordselt kuumale ilmale. Võib olla oli see põhjuseks miks osavõtjate arv sel aastal tagasihoidlikumaks jäi kui eelmisel. Sellest on natuke kahju, sest noortele hobustele hinnangu andjaks oli sel aastal Eva Maria Vint – Warmingtoni kutsel palutud FEI 5* austraalia kohtunik Maria Schwennesen, kes sai külastada meid tänu asjaolule, et oli juba lennanud Euroopasse hindama järgmisel nädalalõpul toimuvatel noorhobuste MM – l Ermelos. Sellise kaliibriga kohtuniku ees esinemine oli meie koolisõitjatele erakordne võimalus.

Värsked tsempionid – Fürst Roman ja Jerry Red von Seeder

Parim 6. ja 5. aastane on mõlemad Eestis sündinud hobused.
Kuuaastaste hobuse sõidud võitis mõlemal päeval ainsana sellel tsempionaadil üle 80 % skoorinud (esimesel päeval 83,6 ja teisel 81,2) eesti sporthobune FÜRST ROMAN (FÜRST ROMANCIER/DON WILLIAM) aretaja ja ratsanik Sirly Tillmann, kes saavutasid kompleksarvestuses 164,8 punkti.
Sirly sõnul jäi ta Fürst Roman’iga võistlustel väga rahule.” Ta on suure liikumise ja rahuliku loomuga täkk, kuid võistlustel õnnestus ta ilusti sääre ette ja aktiivseks saada. Nõutud koondusharjutustes skeemis tuli ta ka hästi kokku ja lühikeseks.”
Väärt tulemuse nimel sai ka kõvasti pingutatud – paar treenis pikalt treeninglaagris Hollandis, Marcel Sterrenburg’i ja Joyce Leanerts’i juures.
“Minu hobusele on looduse poolt antud kõik mis vaja kõrgemaks koolisõiduks ja mina püüan sinnasuunas pürgida.” ütles Sirly.
Teisele kohale platseerus tubli 133 punktiga Gerlin Petmanson KWPN ruunal Highscore “B”.
Tulemused: https://online.equipe.com/en/class_sections/331075

Fürst Roman oma etteastet sooritamas

Jerry Red von Seeder – teist aastat järjest oma vanuseklassi võitja
5. aastaste parimateks sõitsid end Dina Ellermann ja eesti sporthobune JERRY RED VON SEEDER (JOHNSON x MIDT- WEST IBI- LIGHT, kasvataja SEEDER AGRI OÜ) komplekstulemusega 152.800 punkti.
Kohtunike sõnul oli hobune hästi ettevalmistatud, tugeva seljaga ning tal olid korrektsed allüürid.
Dina enda arvates oli teisel päeval hobune just galopis eriti mõnus. “Üleüldse on Jerry hobune kelle seljas saab ülipositiivse sõiduelamuse – ta on väga mugav hobune, kes on üldiselt väga tśill poiss aga vahel teeb krutskeid ka ”
Teise koha saavutas tulemusega 148.600 hannoveri täkk Da Sharo (Destano – Londontime), ratsanik Maria Chulets ja 141.800 punktiga oli kolmas eestis sündinud Adelante ( Arrivederci – Hermelin) ratsanikuga Marian Koplimäe.
Tulemused: https://online.equipe.com/en/class_sections/331074

Jerry Red von Seeder ja Dina Ellermann

Kuhu kadusid nelja aastased hobused?
4 aastaste klass on mõnes mõttes kõige põnevam, sest nemad on n.ö. – uued näod. Eelmisel aastal oli neid ka meeldivalt palju – 8, sel aastal kahjuks vaid kaks tubli hobust.
Võitis FWB mära CARIAD LAWREN ( DON LARINO x TSAREVITJ ), kasvataja Kotalan Talli Oy Soome, keda esitles Maria Kivisoo. “Laura” võttis kogu suve jooksul aktiivselt osa ESHKS noorhobuste koolisõidu sarjast oma ratsastaja Ann Mari Anupõlluga, kes ise seekord hobust kahjuks tsempionaadil esitleda ei saanud.
Allüüridest enim meeldis kohtunikele samm, millel on selge takt ja nõtkus. Eriti oluliseks pidasid nad Laura sirgelt liikumise oskust kõikides allüürides. Samuti märgiti tema head ratsastatavust ning selget pead võistlusväljakul.
“Ise pean Laurat väga heade eeldustega koolisõiduhobuseks mitte ainult tema heade liikumiste vaid ka suure töötahte ning hea stressitaluvuse tõttu. Kuuma ilmaga tuli ta hästi toime ning skeemid sujusid plaanipäraselt, erilisi üllatusi ette ei tulnud. Esimesel päeval oli ta pärast transporti veidi väsinud ning ei näidanud ehk nii suurt traavi pikendust kui tavaliselt, kuid teisel päeval oli ta erk ja näitas ka selle oma võimetele vastavalt. Ratsastajale on ta küllaltki lihtne hobune sõita, ta vajab vaid kerget suunamist ja rahulikku ratset, karmi kätt ja ülekontrolli ta ei talu ega ka vaja.”, kommenteris Maria.
4. aastaste klassis osales veel EDWARD I VON SEEDER (EVERDALE (ESCUDO K) x LUDWIG VON BAYERN), kasvataja SEEDER HORSES OÜ, ratsanikuga Merit Milter.
Tulemused: https://online.equipe.com/en/class_sections/331073
Kõik võistluse tulemused on leitavad siit:
https://online.equipe.com/en/competitions/25910

Cariad Lawren ja Maria Kivisoo

Ettevalmistus tsempionaadiks.
Eva Maria Vint – Warmingtoni algatusel ja ESHKS ning Havensi toel viidi läbi viiest osavõistlusest koosnev võistlussari, mis võimaldas noortel hobustel oma taseme skeeme läbi sõita. Oma vanuseklassides olid kõige aktiivsemad osalejad ja ühtlasi ka võitjad 4. a. CARIAD LAWREN/Ann Mari Anupõld ning 6. a. klassis FÜRST ROMAN/Sirly Tillmann, kes mõlemad osalesid kolmel etapil. Tundub, et harjutamine tasus ära. ESHKS sarja 5.a. klassi võitis kahel etapil osalenud QUERIDO/Liis Ira.
Sarja kokkuvõtte leiab siit:
https://www.ratsaliit.ee/pa_file/noorhobuste-koolisoidusari-2018-punktiarvestus/

Noorhobuste Tšempionaat takistussõidus 22.-23.07.2017

4-a. hobuste kompleksarvestuse 25 osavõtjaga võitis ERP täkk MORLY (s. 2013, i. Mon Cherg, ei. Orly Chin de Muze, kasv. Renee Kulbas, om. Jaan Koch, ratsanik Linda Randpere)
5-a. hobuste kompleksarvestuse 37 osavõtjaga võitis ESH täkk CAHIR N (s. 2012, i. Cornet`s Balou, ei. Beg xx, kasv. Kaasiku Talupidaja OÜ, om. Mihkel Kangur, ratsanik Hanno Ellermann)
6-a. hobuste kompleksarvestuse 15 osavõtjaga võitis ESH ruun WILSON (s. 2011, i. Wodan M, ei. Gepatit, kasv. ja om. Talliteenuste OÜ, ratsanik Urmas Raag)

Noorhobuste Tsempionaat Takistussõidus 2017  tulemused leiate siit

Galerii eesti sporthobustest Noorhobuste Tsempionaadil, fotod: Liis Ira

Noorhobuste Tšempionaat koolisõidus 29.-30.07.2017

4-a. hobuste kompleksarvestuse 8 osavõtjaga võitis ESH ruun JERRY RED VON SEEDER (s. 2013, i. Johnson, ei. Midt-West Ibi-Light, kasv. ja om. Seeder Agri OÜ, ratsanik Dina Ellermann)
5-a. hobuste kompleksarvestuse 4 osavõitjaga võitis ESH täkk FÜRST ROMAN (s. 2012, i. Fürst Romancier, ei. Don William, kasv. Sirly Tillmann, om. Birgit Tillmann, ratsanik Sirly Tillmann)

Noorhobuste Tsempionaadi tulemused takistussõidus:

4 aastased hobused

5 aastased hobused

6 aastased hobused

Noorhobuste Tsempionaadi tulemused koolisõidus leiate siit

Noorhobuste tsempionaat takistussõidus tulemused

Noorhobuste tsempionaat koolisõidus tulemused

Noorhobuste tsempionaat kolmevõistluses tulemused

Noorhobuste takistussõidu tsempionaadi tulemused

Noorponide tsempionaadi tulemused

Noorhobuste tsempionaat takistussõidus tulemused

Noorhobuste tsempionaat koolisõidus tulemused

Noorhobuste tsempionaat kolmevõistluses tulemused

Noorponide tsempionaadi tulemused

Noorhobuste tšempionaat on paljude võimalustega võistlus.

Raigo Kollom

Kasvatajale on seal võimalus oma kasvandikku võrrelda teiste samaealistega ja paremal juhul näha, mida ta hobune suudab parima võimalku ratsaniku all. Selleks on mõnikord hea võimalus pakkuda oma hobust kellelegi meie parimatest ratsanikest sellel võistlusel võistlemiseks.
Sportlasele on NHT võimalus tõestada, et tema treeningus olnud noored hobused on arendatud parimale võimalikule tasemele, või et ta suudab talle selleks võistluseks pakutud võõrast hobusest kätte saada kõik, mis selles head on.
Omanikule või ostuhuvilisele pakub NHT oma ja teiste hobuste lihtsat ja objektiivset võrdlust, nii hinnavõrdlust kui tasemevõrdlust. Isegi võimalikule välismaisele ostjale oleme mõelnud, kui teeme ja näitame videot NHT teisest päevast Postimehe, Hobumaailma ja ESHKS kodulehtedel ja Facebookis.
Hobusele võib NHT olla hiilgava karjääri alguseks. Edukaim Eestis sündinud hobune rahvusvahelises spordis HEROLD N (s. 2007.a. i. Heartbreaker, ei. Haydn, kasv. Peeter Raid), kes on Itaalia ratsaniku Luca Maria Moneta all teeninud tänavu juba üle 35000 euro ja toonud ESH tõuraamatu Horsetelexi maailma edetabelis takistussõidus 35. kohale, alustas 2011.a. NHT 4-aaastaste klassis ühena viiest raja puhtalt läbinud hobusest.

HEROLD N Noorhobuste tsempionaadil Toris 2011 a. ja koos oma praeguse ratsaniku Luca Maria Monetaga.

Temaga võrdne oli seal ka ALFONS RA ( i. Aromats, ei. False Pass, kasv. ja om. Equi Ra OÜ), praegu Rein Pilli tulevikulootus.

ALFONS RA Noorhobuste tsempionaadil Toris 2011 a. ja koos oma praeguse ratsaniku Rein Pilliga.

Nelja-aastastena on puhaste sõitudega meelde jäänud teisedki hilisemad edukad hobused: 2004.aastal tori täkk OPAAL ( i. Omer xx, ei. Bellekt, kasv. Tiit Talve) ja sugutäkuna ESH aretusele palju andnud BWP täkk A PIKACHU DE MUZE (s. 2000.a., i. Kannan, ei. Chin Chin, om. ja ratsanik Peeter Viiard), hilisem 6-a. noorhobuste maailmameister (ja Eesti NHT võitja 5-a. klassis 2005.a.)

Noor A PIKACHU DE MUZE oma toonase ratsaniku Peeter Viiardiga ja 6 a. hobuste maailmameistrina Lanakenis.

Nelja-aastastest on endale hiljem nime teinud hobustest puhta rajaga NHT lõpetanud veel 2005.a. FEE (s. 2001.a., i. Favoritas, ei. Beg xx, kasv. Peeter Raid), 2013.a. LITTLE JOHN N (s. 2009.a., i. Lord Z, ei. Concorde, kasv. Peeter Raid, om. ja ratsanik Tarmo Kutsar), 2014.a. BWP täkk ja ESH tõuraaamtu populaarseim täkk aastatel 2014-2016 KONTADOR vd DOORNDONKHOEVE (i. Nabab De Reve, ei. Querlibet Hero, om. Mihkel Kangur), ESH finaalülevaatuste võitja ja Zangersheide tõuraamatus tunnustatud ESH täkk CONTATOUR JP (i. Clinton, ei. Concorde, kasv. Joel Jürisson), 2015.a. noorhobuste MM finalist SOPRANIST K (i. Soprano, ei. Guidam, kasv. Mihkel Kangur)

Little John N Noorhobuste tsempionaadil Luunjas 2013 aastal ja Noorhobuste MM- l Lanakenis 2015 aastal
Contatour JP noorhobuste tsempionaadil 2014 a. ja aastal 2017 oma praeguse ratsanikuga Pato Muente
Kontador Noorhobuste tsempionaadil 2015 ja 2017 aastal.

Viie-aastaste hobuste NHT kompleksarvestuse on võitnud 2005.a. A PIKACHU DE MUZE, 2011.a. parim Eestis sündinud trakeeni tõugu hüppehobune PERON (i. Palladium, ei. Ves, kasv. Heimtali HK, om. Jane Uibopuu, ratsanik Kaire Dräbtšinskaja)

Kuue-aastaste hobuste NHT kompleksarvestuse võitjate hulgast on eredaimad nimed 2013.a. võitja V CARLOS (i. Verdi, ei. Linaro, kasv. Hanna Nikander, ratsanik Urmas Raag) ja 2016.a. võitja WILANDER (i. Warrant, ei. A Pikachu de Muze, kasv. Klaire Rannamets, om. Peeter Viiard, ratsanik Hanno Ellermann)

V Carlos Noorhobuste tsempionaadil Luunjas 2013 aastal ja hiljem Ruilas Eesti Meistrivõistlustel.
Wilander ja Hanno Ellermann, Noorhobuste tsempionaadil 2016 võitmas 6 a. hobuste klassi.