Noorhobuste tšempionid 2023 – Poldark – Socrates van de Bosdam – Belizar von Seeder!

Tänavu viiendat korda Perilas toimunud noorhobuste tšempionaadil takistussõidus osales rekordarv võistluspaare – kokku tehti tšempionaadi arvestuses 101 starti (lisaks veel noorponid). Kõige suurem oli konkurents 49 osalejaga 5-aastaste hobuste klassis.
Huvitava kokkusattumisena on võimalik kõigi vanusklasside poodiumihobuste puhul juttu teha ühest ja samast mehest – belglasest Stefaan De Smetist, kes on olnud mitmel korral ESHKS finaalülevaatuse kohtunik ja on BWP täkukomisjoni esimees.  Kõige ilmselgem on see seos muidugi 5-aastaste hobuste võitja SOCRATES VAN DE BOSDAMi (BWP täkk, ERAS STE HERMELLE / DARCO, aretaja Freddy de Vos) puhul – mees on hobuse omanik ning saatis täku Eestisse arenema. Täku tšempioniks tulek on kindlasti väga hea reklaam meie parimate ratsanike oskuslikkusele. Pole võimatu, et tulevikus satub siia tänu sellest võidust saadud tähelepanule veelgi huvitavat aretusmaterjali.
SOCRATES VAN DE BOSDAM ja Paul Argus

4-aastaste hobuste tšempioni POLDARKI (ESH ruun, PRONTO VAN DE MALTAHOEVE / SPARTACUS, aretaja osaühing Hannora) puhul aga oli just Stefaan see, kelle käest ostsid Vao talli omanikud varsana ratsu isa Pronto van de Maltahoeve. Täna asub see ESH tõuraamatus tunnustatud täkk Norras ja on teinud tulemusi juba 150 cm tasemel. 

POLDARK ja Piret Ervald

Mis aga seob 6-aastaste klassi poodiumihobuseid belglasega? Nimelt oli 2019. aastal kui Seeder Agri kasvatatud hobused viimati ESHKS finaalis osalesid  just tema külaliskohtunik. Siis tekitas tema valik – parima 2-aastase mära tiitli sai toona nüüd tšempionaadil poodiumi III kohal olnud mära DIANESS VON SEEDER (ESH mära,  DIAMANT DE SEMILLY / EMILION, aretaja Seeder Horses OÜ) – publiku hulgas palju sahinaid ja koguni imestust, ent täna saame öelda, et valik oli õigustatud. Ka 6-aastaste hobuste tšempionit BELIZAR VON SEEDER (ESH täkk BAVAROTTI VON SEEDER/ELDORADO VAN DE ZESHOEK, aretaja Seeder Horses Oü) tunnustas mees kõrgelt ning tema isa Bavarotti von Seederi valis ta aastal 2015 parimaks 2-aastaseks täkuks. 

BELIZAR VON SEEDER ja Andrey Rudoy
 
Noorhobuste tšempionaadi koondtulemustest
 
4-aastaste klass:
I koht Piret Ervald ja POLDARK (ruun, ESH / PRONTO VAN DE MALTAHOEVE / SPARTACUS, aretaja OSAÜHING HANNORA)
 
II koht Paul Argus ja CARA (mära, tori /CUMBERLAND / CARRY`S SON, aretaja KEIDY UDALOV)
 
III Stella Brett Mesila ja NUVELIEN EB (mära, KWPN / ICE BREAKER E.B. / LUCKY BOY / aretatud Hollandis)
 
I koht Piret Ervald ja POLDARK

II koht Paul Argus ja CARA
 
III Stella Brett Mesila ja NUVELIEN EB

5-aastaste klass

I koht Paul Argus ja SOCRATES VAN DEN BOSDAM (täkk,  BWP / ERAS STE HERMELLE / DARCO / aretaja FREDDY DE VOS)
 
II koht Karol-Kenneth Lootus ja WHOOPY “D” (mära, ESH / WISPHER “D” / CARRY`S SON , aretajad MERY-LII TEESSAR ja INDREK LOOTUS)
 
III koht  Catlin Vatsel ja NEW HOLLAND VDL (ruun,  KWPN / HARLEY VDL / CHIN CHIN, aretatud Hollandis)
 
I koht Paul Argus ja SOCRATES VAN DEN BOSDAM
II koht Karol-Kenneth Lootus ja WHOOPY “D”

III koht  Catlin Vatsel ja NEW HOLLAND VDL
6-aastaste klass
I koht Andrey Rudoy ja BELIZAR VON SEEDER (täkk, ESH / BAVAROTTI VON SEEDER / ELDORADO VAN DE ZESHOEK, aretaja SEEDER HORSES OÜ)
 
II koht  Catlin Vatsel ja BUGATTI VINCERO JC (ruun, ESH / V CARLOS / ESCUDO II, aretaja  LUUNJA STUD OÜ)
 
III  Ebbe Liisa Sõnajalg  ja DIANESS VON SEEDER (mära,  ESH / DIAMANT DE SEMILLY / EMILION, aretaja SEEDER HORSES OÜ)
Intervjuud annavad tšempioni BELIZAR VON SEEDER kasvatajad ja ratsanik

II koht  Catlin Vatsel ja BUGATTI VINCERO JC

DIANESS VON SEEDER ja Ebbe Liisa Sõnajalg

Noorponidest
 
Ponide arvestuses tehti  igas vanuseklassis 6  starti. Meie tõuraamatule tuli võit 4- ja 5 aastaste klassis. Tšempionideks krooniti 4-aastane BEEZIE CRT (ERP mära,  BLACKWOODLAND ROCK / ULK D ETE, aretaja CÄRROT OÜ ja  5-aastane OKASROOSIKE (ERP mära / ASVA OMON / EKSTRON, aretaja MIINA-ELIISE UDEKÜLL) Parim 6-aastane poni oli ka eelmisel aastal võitnud  SA MAAELUMUUSEUMIDE  poolt aretatud eesti tõugu täkk  RUKKIKULD (RAKSEL / VIKS)
4-aastaste ponide autasustamine

Parim 5-aastane poni OKASROOSIKE

6-aastaste ponide tšempion RUKKIKULD

Parim ERP 6-aastaste klassis – II koha saavutanud CIAN CRT ja Eerik Aedviir
 
Täname meeleoluka võistluse korraldamise eest Perila tallide meeskonda eesotsas Paul Argusega. Tänud ka ESHKS juhatuse liikmetele Kaia Lassile ja Andres Tõnissoole ning Kristiina Raudnagelile panustamast otseülekande kommentaaride ja intervjuudega. Suured tänud osalevaid hobuseid publikule tutvustanud Johann Zeigerile! 
 
Palju õnne kõikidele võitjatele ja võitjate aretajatele! 
 
 
Lisa järjehoidja sellele postitusele