Noorhobuste MM takistussõidus 2022

Fotol: Rolf-Göran Bengtsson ja Caillan – 7-aastaste hobuste maailmameister

Iirlaste võidukäik Lanakeni

Nii võib tänavuse noorhobuste MM – i  lühidalt kokku võtta küll. Saarerahvas võttis kahe vanuseklassi – viie ja – kuueaastaste tšempionitiitlid ja seda veel oma iiri sporthobustel (ISH) erinevalt näiteks 7-aastaste klassi võitjast, Rootsi olümpiaratsutajast Rolf-Göran Bengtssonist, kes sõitis holsteini tõugu hobusel. Iirlased on ennegi edukad olnud – näit. 2018. aastal oli kogu 5-aastaste hobuste finaali poodium nende päralt.

Gerard O’neill ja Bp Goodfellas – 5-aastaste klassi võitjad

Iirimaa oli esindatud tänavu kokku üle 70 ratsanik/hobune kombinatsiooniga. Nendest 19 valiti esindama iiri sporthobuse tõuraamatut organisatsiooni Horse Sport Ireland nime all, ülejäänud olid aga Iiri ratsanikud, kes võistlesid mujal aretatud hobustel või Mandri- Euroopa ratsanikud, kes võistlesid iiri sporthobustel.

Iiri sporthobust on Iirimaal aretatud juba ligi 200 – 300 aastat iiri hunteri nime all ja see tõug koosnes kahest komponendist- iiri tööhobune ristati täisverelisega. 1974 aastal registreeriti ametlikult iiri sporthobuste tõuraamat ja ligi 10 aastat hiljem hakati tõuraamatusse registreerima ka varssasid mis olid saadud teiste Euroopa sporthobuste tõuraamatute esindajatega ristates. Traditsiooniline iiri sporthobune (TIH) (mis koosneb ainult kahest eelpool nimetatud tõust – tööhobune ja täisvereline) on siiani säilinud nn alamtõuraamatuna.

Gerard O’neill´i võidutervitus publikule

Iiri sporthobuse tõuraamatut koos teiste traditsiooniliste Iiri hobuse/poni tõugudega haldab organisatsioon Horse Sport Ireland, kes oma messiboksiga ka Lanakenis kohal oli, jagades meile lahkesti nänni ja informatsiooni oma oktoobri alguses toimuva oksjoni kohta. Pisut segadusse ajav on aga see, et tegelikult kuulub WBFSH-i kaks Iiri tõuraamatut- iiri sporthobune (ISH) ja iiri soojavereline (WSI), mis on värske, alles 2009. aastal loodud tõuraamat. Pisut taustauuringut tehes jäi silma uudis KWPN – i ja WSI koostöölepingu sõlmimisest. Seda lugedes tekkis mulje, et uus tõuraamat on tehtud Mandri-Euroopa tõuraamatute tagalaks sporthobuste aretuses oma joont ajava saareriigi turule pääsemiseks. Eks aeg näitab kas WSI tõuseb konkureerima ISH kõrvale aga tänavu Lanakenis MM- i finaalis võistlevad hobused kandsid esialgu veel kõik lühendit ISH. Võiduhobuste isad olid küll kogu sporthobuste aretuses palju kasutatud täkud Kannan ja Stakkato Gold aga emaliinid endiselt täiesti iirlaste endi omad.

Iirlane Ethen Ahearne ja ABC Saving Grace – 6-aastaste klassi võitjad

Hullumeesus

Kui nooruke Hannes Ahlmann (kes nime poolest, võiks arvata, on hobuse selga sündinud) ei suuda enam ümberhüpetel oma 5-aastase täku Madness (hullumeelsus) (Kannan x Emerald) sadulas püsida, sest hobune teeb suurel kiirusel lihtsalt nii suuri hüppeid tekib tahes tahtmata küsimus kas ei peaks korraks sporthobuste aretuses pidurit tõmbama, et ratsanike tase ka järele jõuaks. See on muidugi naljaga pooleks öeldud. Eriti just 5-aastaste hobuste finaali tase tundub olevat tõesti “hullumeelne” – 130 cm parkuur ja mitte lihtne. Ometi tulevad ligi pooled finishisse karistuspunktideta. Kohati jääb mulje, et hobused lausa lustivad ja naudivad hüppamist. Kas see ongi aretuse ülim tase? Eks on ka neid kes kõvasti pingutavad. Äärmiselt kahju oli näha eelmise aasta 5-aastaste tšempioni Querido VG (Dominator Z X Chellano) ebaõnnestumist ja takistusse sissekukkumist ümberhüpetel ja seda ühe maailma parima ratsaniku Christian Ahlmanni all – nii mainekaks on saanud selle võistluse võitmine, et ka parimad võtavad liiga suuri riske.

Madness startimas 
Christian Ahlmanni 7-aastane populaarne sugutäkk Dourkhan Hero Z, kellega tal õnnestus vigadeta ümberhüpetel sõites saavutada II koht
Niimoodi lähevad viimasele tõkkele Olivier Philippaerts ja Precious Dwerse Hagen – neil õnnestus see kaugelt lendu läinud hüpe edukalt sooritada ja võtta pronksmedal 7-aastaste hobuste klassis

Ja ka kõige eksootilisemate tõuraamatute esindajaid näeb just 5-aastaste finaalis: MIPAAF – itaalia sporthobune, CZEWD – tšehhi sporthobune, CH – šveitsi sporthobune. Vanemate seas muutub pilt palju üksluisemaks – BWP, KWPN, HOLST, AES ja vastupidi. Mida haruldasem ratsanik ning väiksem tõuraamat seda suurem ja valjuhäälsem on toetajaskond – nii ääristas itaallase ja itaalia sporthobuse soorituse ajal rada terve „familia“ ja kui hispaanlane oma sõidu lõpetas lehvisid tribüünil lipud. Kõige eksootilisem ratsanik üldse oli ehk jaapanlane Eiken Sato, kes jõudis finaali lausa kahe hobusega – ühega 6-aastaste ja teisega 7-aastaste klassis.

Itaallaste toetajaskond
Hispaanlane Hugo Alvarez Maro tuli 7-aastaste klassis 6. kohale
Jaapanlane Eiken Sato

ESH tõuraamatki oli finaalis esindatud – Tšehhis asuv Obora kasvandus on juba aastaid kasutanud ESHKS teenuseid varssade registreerimisel. Üks selline fiktiivselt ESH hobune sattus Taani ratsaniku all 7-aastaste hobuste klassi hüppama. Õnneks või kahjuks millegi erilisega ta silma ai paistnud – kogus 12 karistuspunkti küllaltki ühtlase sõiduga. Võistluspaari tutvustamisel mainiti pelgalt lühendit ESH. Sellega seoses meenus seik aastate tagant kui finaali jõudsid esimesed eesti sporthobused. Siis tuli käia eraldi sekretariaadis ja kommentaatorite juures seletamas ja palumas, et „Estonian Sporthorse“ ikka eraldi välja öeldaks.

Zangersheide perenaine Judy-Ann Melchior valis võistluste jälgimiseks Ratina Z arena väravataguse, kus ilmselt temagi imestas miks Slovakkia ratsanikul Zangersheide tunnusvärvi redingot seljas on.

ESH sooritused

Aga neljapäeval eelsõitudega alustanud ca 700 noorhobuse hulgas olid ka „päris“ ESH hobused. Tõuraamatu esindatus piirdus seekord kvalifikatsioon- ja lohutussõitudega kus Talliteenuste OÜ kasvatatud 6-aastane Verdict ja 5-aastased Virginia ning Jackpot tegid Urmas Raagi ja Mart Sander Aarma all stabiilseid sooritusi. Eesti lipp oli taaskord Lanakenis vardas ja nähtaval.

Urmas Raag ja Verdict
Mart-Sander Aarma ja Jackpot
Urmas Raag ja Virginia

Noorhobuste MM- i medalikolmikud  2022

5 aastaste klass

🥇Iirlane Gerard O’neill ja Bp Goodfellas, ISH / Stakkato Gold / O.B.O.S. Quality aretaja: Kevin Babington & Gbbs Int Ltd

🥈Hollandlane Olivier van der Vaart ja Ristretto vd Heffinck,  / BWP / Aldo du Plessis / Cooper van de Heffinck,  aretaja: van de Heffinck

🥉Hollandlane Jarno van Erp ja Mindset Es, KWPN / Aganix du Seigneur / Kannan, aretaja: E. Schep

Gerard O’neill ja Bp Goodfellas

6 aastaste klass

🥇 Iirlane   Ethen Ahearne ja ABC Saving Grace, ISH/ Kannan / Cruising,  aretaja: Patrick Kehoe

🥈 Prantslane Valentin Pacaud ja Garance de Vains, SF/ Diamant de Semilly / Ogano Sitte,  aretaja: Christian Bihl

🥉 Inglane Alex David Gill ja Lacoste VDL, KWPN / VDL Zirocco Blue / Indoctro, aretaja: Vdl Stud

Ethen Ahearne ja ABC Saving Grace

7-aastaste klass

🥇Rootslane Rolf-Göran Bengtsson ja Caillan,  HOLST / Casall / Carry / aretaja: Gerd Ohlsen

🥈Sakslane Christian Ahlmann ja Dourkhan Hero Z , ZANG / Don’t Touch Tiji Hero / Zandor, aretaja: High Jumper Sprl

🥉 Belglane Olivier Philippaerts ja Precious Dwerse Hagen, BWP / Cornet Obolensky / Casall, aretaja: BV De Dwerse Hagen

Rolf-Göran Bengtsson ja Caillan
Lisa järjehoidja sellele postitusele