Noorponide tšempionaat 2017

Tekst: Kersti Sügis,
Fotod: Kertu Kosk

Möödunud nädalavahetusel võistlesid Kukrumäe ratsatalus parimad noorponid kooli- ja takistussõidus. Noorponide tšempionaadi eesmärgiks on selgitada välja parimad sportlike võimetega ponid 4-, 5- ja 6-aastaste ponide seas. Samuti soovitakse tšempionaadi korraldamisega väärtustada noori ponisid, nende kasvatajaid ja omanikke ning elavdada ponisporti ja ponide müügiturgu Eestis.
Esimene päev kuulus traditsiooniliselt koolisõitjatele. Parimad ponid selgitasid välja kohtunikud Külli Roosileht ja Marko Björs. Etteruttavalt olgu öeldud, et kes lootis näha thelwellilikke karvaseid ja pisut ülekaalulisi ponisid, pidi pettuma, sest parimad koolisõiduponid nägid välja ja liikusid nagu maailmaklassi koolisõiduhobuste ponimõõdus koopiad.
Neljaaastaste noorponide parimad selgitati välja ühe osavõistluse tulemusel. Parimaks 4-aastaseks poniks osutus piltilus ERP Midnight Magic (i: Flora’s Hof Magic, ei: Henry, kasvataja ja omanik Riina Rõa), kellest õhkus kvaliteeti.

ERP Midnight Magic, foto Kertu Kosk

Poni näitas suure õhufaasiga rütmikat traavi, head tasakaalu ja ratsastavust ning on väga heade eeldustega ponisporti. Pärast selle poni nägemist kostus tribüünidelt tunnustavalt, et päeva parim poni on nähtud ja koondtulemuseks antud kõrged 8,54 punkti üksnes kinnitasid seda arvamust. Kaotades võitjale vaid 0,3 punktiga jäi teiseks ERP tõuraamatusse kuuluv poni McMorgan J (i:McLeod, ei: Playboy, kasvataja Kristi-Liis Koppel, omanik Ellermann OÜ), kes näitas samuti avarat traavi, kena galoppi ning head ratsastavust. Kindlasti perspektiivikas poni tõsisele ponisportlasele. Kolmandaks tuli kena ühtlase sõiduga eesti hobune Albus (i: Apollo, ei:Ruttar, kasvataja ja omanik Silver Visnapuu FIE).

McMorgan J, foto Kertu Kosk

Parimad viieaastased ponid selgitati välja kahe osavõistluse tulemusel. Selgelt parim oli pilkupüüdev saksa ratsaponi täkk Chicolo (i: FS Coco Jambo, ei: Notre Plaisir, kasvataja RPZ Siegfried u.Ronny Döpel, omanik Kristi-Liis Koppel), kellel on eelmisest aastast juba üks tiitel olemas. Tänavu sai ta ainsana mõlemas osavõistluses enam kui 8 punkti. Teiste osalejate tulemused jäid paraku alla 8 punkti. Chicolo näitas eriti head traavi ja galoppi ning selget potentsiaali ponisporti. Chicolo on tunnustatud ka ERP tõule.

Chicolo, foto Kertu Kosk

Teisele kohale tuli sarnaselt oma täisvennale McGregor J (i: McLeod, ei: Playboy, kasvataja Kristi-Liis Koppel, omanik Lisette Kivro). McGregor J näitas samuti, et tal on kolm võrdselt väga tugevat allüüri ning ära tuleb märkida ka väga hea koostöö ratsanikuga. Kolmandale kohale tuli taas eesti hobune Voore Rivel (i:Raksel, ei: Apollo, kasvataja Voore Tallid OÜ, omanik Talvi Mikli), kes liikus hea energiaga kõikides allüürides.

McGregor J, foto Kertu Kosk

6-aastaseid koolisõiduponisid olid stardis kahetsusväärselt vähe- vaid 4. Kahe osavõistluse tulemusena tunnistati parimaks Pin Rock’s Poppius (i: Pin Rock’s Albert, ei: Speyksbosch, kasvataja Ristimäki Ira ja Tiina, omanik Riina Rõa), kes näitas väga head sammu ning ilusat galoppi. Pin Rock’s Poppius pakkus huvi ka seetõttu, et ta on seni enamjaolt startinud rakendispordis, kuid moodsale ratsaponile kohaselt näitas, et sobib mitmele alale. Sarnaselt Chicolole on ka Pin Rock’s Poppius tunnustatud täkuks ERP tõule. Teisele kohale tuli Belgiast pärit Coad Hill Happy (kasvataja Felix Limbourg, omanik Dianne Mii Raag) ning kolmas koht kuulus ristandponile Ramingo (i:Rüütel, ei: Ruttar, kasvataja Krista Raidmets, omanik Katrin Tinno).

Pin Rock’s Poppius, foto Kertu Kosk

Oktoobrikuu esimesel päeval startisid takistussõitjad. Nagu koolisõiduski selgitati parimad neljaaastased ponid välja ühe osavõistlusega. Parimateks tunnistati kõik, kes läbisid parkuuri puhtalt. Kokku jagas esikohta 13 poni, kellest tervelt 10 kuuluvad ERP tõuraamatusse. 10 ERP kõrvale mahtus kaks eesti hobust ja üks araabia poolevereline.
5-aastaste ponide paremik selgitati välja kahe osavõistluse tulemusel. Esikoha noppis väikeponi Lara (i: Lillemons Thunderace, ei: Monday’s Moscan, kasvataja ja omanik Jaak Kalda), kellele järgnesid suurponid Only (i:Onslow, ei:Vopros ox, kasvataja ja omanik Olev Ööbik) ning Mon Ter (i:Mon Cherg, ei: Tukker, kasvataja Asva Hobusekasvatus OÜ, omanik Eminta OÜ). Seejuures kuulusid 5-aastaste ponide seas kõik auhinnalised kohad ERP tõuraamatu ponidele.

Lara, foto Kertu Kosk
Only, foto Kertu Kosk

Parimaks 6-aastaseks poniks tuli kahe osavõistluse tulemusena väikeponi Taglas (i: Lillemons Thunderace, ei:Tukker, kasvataja ja omanik Olev Ööbik), kellele järgnesid ristandponi Väle II (i:Vallak, ei:Elkar, kasvataja Sirje Põldaru, omanik Lissy-Ann Tilk) ja väikeponi Põnts (i:Pätu, ei:Harry, kasvataja Rait Vaher, omanik Anu Kull). Sarnaselt koolisõiduponidele oli ka 6-aastaste vanuseklass kõige vaesem osalejatearvu poolest.

Taglas, foto Kertu Kosk
Põnts, foto Kertu Kosk

Kokkuvõttes võib öelda, et möödunud tšempionaat oli igati võidaks ERP tõule ja näitab, et aastate eest tehtud otsused on end õigustanud. Eriti meeldiv on näha esikohtadel ERP tõus tunnustatud täkkude Mon Cherg, Onslow, Lillemons Thunderace ja McLeod järglaseid. Kui esimesed kolm on Eesti pinna enda kapjadelt juba maha raputanud, siis McLeod, Chicolo, Morly ja Pin Rock’s Poppius on täkud, keda võiks kasutada ja kelle järglastel tasub silma peal hoida. Ühtlasi väärivad tunnustamist kasvatajad, kes on õigel ajal toonud Eestisse kvaliteetset aretusmaterjali. Seda nii täkkude kui märade näol.
Mida tasub ehk rõhutada on asjaolu, et ehkki tegu on ponide tšempionaadiga, siis on lubatud ja tegelikult lausa soovitatav, et ponisid esitleks kogenud ratsutajad või ratsastajad. Nii mõnegi poni võistlussooritus kannatas ratsaniku kogenematuse tõttu ning see on asi, mida võiks vältida. Noored ponid on seda väärt, et nende potentsiaali esitletaks vääriliselt.
Võistlus toimus Kukrumäe ratsatalu ja Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsi koostöös. Tänusõnad kuuluvad korraldajatele ning kõikidele poni kasvatajatele ja omanikele, kelleta see üritus ei leiaks aset, võistluste toetajale Horsefoodile ja ilmataadile, kes võistlejaid hooaja viimasel välivõistlusel vihma ja lumega ei kostitanud.
Ponide tšempionaadi tulemused leiate: https://ratsanet.ee/events/1271?locale=et&year=2017
Pildid on leitavad lingil: https://onhetki.smugmug.com/Sports/Noorponide-T%C5%A1empionaat-3009-1102017/

Lisa järjehoidja sellele postitusele