Caesar ja You Zhang, foto Elena Zobova
Nii see tõesti ongi, et eesti sporthobune Caesar oma ratsaniku You Changiga olid stabiilseim paar Hiina takistussõidu võistkonnas, kes lõpetas Tokio olümpiamängude katsevõistluse 2. kohaga Uus-Meremaa järel ja need kaks võistkonda võtsid endale need kaks võistkondlikku kohta, mis juhendi järgi kuuluvad nn G-grupile. Nimelt toimub olümpiale kvalifitseerumine 8 grupis, neist G-gruppi kuuluvad Aasia ja Okeaania, ning selles grupis peeti 13. augustil katsevõistlus Valkenwaardis Hollandis. Iseloomulik tegelikule olukorrale on fakt, et kõik selle grupi olulised sportlased elavad ja treenivad Euroopas ning see katsevõistlus peeti õige tagasihoidlikult ühel tavalisel tööpäeval 22 sportlase vahel 6 riigist. Juba varem olid endale kohad olümpial kindlustanud Jaapan kui korraldaja ja Austraalia 6. kohaga 2018.a. Maailma Mängudel (WEG). Ülekaalukalt parim oli Valkenwaardis muidugi Uus-Meremaa, järgnevate kohtade pärast konkureerisid kolm Hiinat – Hiina, Taiwan ja Hong-Kong ja napilt parem oli mandri-Hiina. Nende võistkonnas oligi tähtis roll meie eesti sporthobusel Caesar noore You Changi sadula all. Ta tulemus polnud just hiilgav, ikkagi alles 7. koht ja 160 cm kaks vooru tulemustega 8/8. Võitja Samantha Mc Intosh tegi 4/0, teises voorus jõudsid lõpuni vaid 14 ratsanikku. Aga meie hiinlane, nagu teda võib nimetada, täitis oma ülesande auga, sest see võistlus oli Hiinale ainuke reaalne võimalus olümpiale koht saada. Isegi kui see paar Tokios väljakule ei lähe, on nad kellelegi teisele võistkonnakaaslasele võimaluse loonud.
Kahju on vaadata, et mõned võistkonnad olümpial koosnevad ratsanikest ja hobustest, kes kuidagi meie parematest rohkem väärt ei ole end seal proovile panema. Aga meil ei juhtu kuidagi ühel ajal 3-4 sellist hobust õigete ratsanike käes olema, kuigi meil on neid eri aegadel ikka olnud, selliseid nagu olid või on Rhythmical (käis Sydney olümpial), Bambuk, Novesta, A Big Boy, Ibelle, Alfons Ra jt. Kas mõni neist oleks meie ratsaniku all individuaalse koha vääriliselt hüpanud, selles võib ehk kahelda, aga võistkonna oleks neist kokku saanud, kui nad oleksid üheaegselt Eestis elanud.
Tugevamatel ratsaspordimaadel on tugevam omavaheline konkurents ja kvalifitseerumine raskem. Belgia, Prantsusmaa, Inglimaa jt. on seni olümpiapiletita ja nad peavad veel Euroopa meistrivõistlustel ja Rahvuste Karika finaalis seda võita üritama. Neil võistlustel jagatakse 4 võistkondlikku kohta, peale selle tulevad 2 võistkonda F-grupist, kus konkureerivad Aafrika ja Lähis-Ida riigid. Kokku pääseb olümpiale 20 võistkonda, meie Kesk-Euroopa tsoonist Iisrael Moskva kvalifikatsioonivõistluse võitjana Poola ees ja Ukraina Budapesti kvalifikatsioonivõistluse võitjana
Aga kellelgi peale Hiina pole seni veel eesti sporthobust võistkonnas, kui just äsja Alfons Ra ostnud brasiillasel Yuri Mansuril tema imehobune Ibelle enne olümpiat korrast ära pole ja ta imekombel Alfons Ra’ga võistkonda pääseks. Meie hobumajandusele poleks paha, kui nii suured riigid nagu Hiina ja Brasiilia Eestit rohkem avastaksid.