Tänavune finaalikohtunik belglane Walter Lelie esitles meile hobuste hindamisel ühte võimalikku vaatenurka – sportlase ja hobusekaupmehe silmade läbi. Ta ütles esimese asjana, et kohtunikuks olemine ei ole just tema lemmiktöö – talle ei meeldi mängida jumalat ja hobuseid pingeritta panna. Selles töös ei tunne ta end hästi. Küll aga meeldib talle lõputult hobuseid vaadata ja katsetada mõeldes kas ta tahaks selle hobuse selga istuda ja kas ta tahaks seda hobust osta. Eelpool nimetatud põhjustel ei andnud seekordne kohtunik meile ka nii detailide rohket ülevaadet hobuse eksterjöörist ja jalgadest kui näiteks mullune nn. klassikaline kohtunik, kes vaatles hobust rohkem aretaja pilgu läbi. Lelie lähtus jalgade hindamisel printsiibist, et kõik mis ei sega sporditegemist on keskmine 6,5 – 7 punkti, pisut kõrgema hinde said tugeva luustikuga jalad. Samamoodi hindas ta tüüpi, sest ütles, et hobune peab olema suur ja korrektne oma atleetlikkuselt ja liikumistelt, mitte kasvult või kehaehituselt.
Aga mis jäi v.o. kesiseks välimiku hindamisel sai kuhjaga tasa tehtud hüppe kirjeldamisel. Väga oluliseks pidas ta seda kuidas hobune hüppab kõrget lattaeda. Kui hobune pika parkuuri jooksul väsib siis hakkavad saatuslikuks saama just need lattaiad. Ta tahtis igas hobuses leida üles just selle konkreetse hobuse tugevused, mitte otsida vigu ega võrrelda teda teistega. Ta lasi hobustel päris palju hüpata aga põhjendas iga kord miks ja mida ta veel näha tahab, et teha oma lõplik otsus. Tundlikele ja verelistele hobustele andis ta andeks ka mõned vead, öeldes, et selliste hobustega on väga kerge ka ise vigu teha. Nii mainis ta mitmegi hobuse puhul, et ainult väga hea ratsanikuga võib konkreetne hobune jõuda kõrgemale tasemele. Hobusele tuleb anda aega ja tunda ära konkreetse hobuse väärtused, et mitte võtta ära tema personaalsust ja tema ego. Iga hobune ei pruugi sobida igale ratsanikule.
Ta soovis lisada meie hinnete kriteeriumidele veel ka ettevaatlikkuse tõketel ja ühiselt sai kokkulepitud, et selleks on käitumise hinne, et mitte muuta meie tavapärast protokolli. Ja tegelikult ongi see ju nii, sest ka meie oma kohtunikud jälgivad käitumise hinde panemisel just hobuse tegutsemist hüpetel.
Oma igapäeva töö juures diilerina jälgib ta ka seda, et hüpped oleksid koguaeg ühesugused – ühtlased. See annab talle garantii millise hobusega on tegemist, sest ta leiab, et hobune on väga hea siis kui ta on milleski väga hea (mitte ainult GP tasemel) – ka väga hea hunter, amatööri taseme hobune või lihtsalt maastikul käimise hobune on diileri seisukohalt hinnaline, kui ta teeb oma asja suurepäraselt.
Walter on ise ka aretaja. Tal on omapärane strateegia – katsetades erinevatest perekondadest noori märasid võtab ta nendelt embrüoid. Ärimehena ei taha ta, et märakari hakkaks suurenema, vaid kõik sugumärad lähevad 5-, 6- , 7- aastastena sporthobustena müüki. Tema aretusprintsiibiks on see, et mära peab olema korrektne ja hea “interjööriga” e. iseloomuga aga täkus peab olema midagi erilist – mingi eriline omadus mille abil vastavalt vajadusele mära parandada. Ta kasutas isegi väljendit X faktor- see peab ühel heal sugutäkul olema. Ta arvas, et väga oluline on ka täkku päriselt tunda – teada mis on tema tugevused ja nõrkused. Ütles, et väga kuulsaid täkke kasutatakse tihti ainult nime pärast, tegelikkuses täku omadusi tundmata.
Protokolle vaadates näeme, et paremusjärjestuse otsustamisel lähtus Lelie täielikult hüppeindeksist. Seda on paljud aretajad finaalikohtunikult aastaid oodanud.
Kohtuniku järjestus
(täieliku kohtuniku järjestuse protokolli leiab SIIT):
Parim 2-aastane mära:
PANDORA HD, ESH, sünd. 2020-05-29, isa PRONTO VAN DE MALTAHOEVE, ema FREIDA, emaisa ELDORADO VAN DE ZESHOEK, aretaja DAISY ELLERMANN
Parim 2-aastane täkk
KINGSLEY, ESH, sünd. 2020-05-15, isa KASPER, ema MENA BELLE N, emaisa MESSENGER, aretaja KAIRI DRÄBTSINSKAJA
Parim 3-aastane mära
KATRINA JT, ESH, sünd. 2019-06-04, isa KASPER, ema ESMERRALDA, emaisa SINGAPORE, aretaja SVEN LEEK
Parim 3-aastane täkk
UMBERTO, ESH, sünd. 2019-05-17, isa UNTOUCHABLE 27, ema VERONIQUE, emaisa VAGABOND DE LA POMME, aretaja ANNI KALJUND, KOIDU KALJUND
Best In Show ja Takistussõidu lootuse tiitli andis kohtunik sel korral 2-aastaste täkkude klassi võitjale. BIS Kingsley kasvatajal Kairi Drabtsinskajal on aretajana kindlasti suur eelis olles ise GP taseme sõitja. Kingsley vanavanaema on aga Niitvälja kasvanduse eliitmära Thisbe, kes on küll ilmselt kõigile Eesti aretajatele tuttav nimi. Kingsley isa, omal ajal ülevaatuste finaali BIS olnud Kasper (Eldorado van de Zeshoek) andis tänavu finaali lausa 4 osalejat ja klassivõit tuli nendest koguni kahel!
Koolisõidulootuse tiitli pälvis kõigi ootuste kohaselt Aldi Alevi kasvatatud 2-aastane täkk TORENCYO DE FLORENDYN, ESH, sünd. 2020-05-21, isa TOTILAS, ema FLORENDYNA FREGATTE, emaisa FLORENCIO
Ning Publiku lemmikuks hääletati UNICORN NINA FROM GRAMINA, mära, ESH, sünd. 2019-06-03, isa UNTOUCHABLE 27, ema CIGRANTE, emaisa CANTURANO, aretaja KRISTI LUHA
Sündmuse ajal toimusid ka BIS ära-arvamismäng ja õigesti vastanute vahel loositi välja ESHKS nokamüts. Selle omanikuks sai Mirje Särev. Veel panid täppi aretajad Riina Säälik ja Mirje Uibo.
Nagu ikka soovib ESHKS juhtkond tänada südamest vabatahtlikku abi sündmuse korraldamisel:
Kristi Liis Koppel ja Kristiina Pähn – kohtuniku assistendid
Olga Vinokurova ja Laura Niils – stjuuardid
Astra Nilk ja Marge uueni – sekretärid
Johann Zeiger ja Kaia Lass – kommentaatorid, keda täname veel eraldi väga sisuka ülekande kommenteerimise eest!
Andres Tõnissoo – päeva juht
Linda Randpere- sotsiaalmeedia ja mängud
Katri Pentjärv – tseremooniad
Platsimeeskond: Joel Jürisson,Tiit Kivisild, Hanno ja Daisy Ellermann, Renek Rosenberg, Kristiina Raudnagel, Anni Kaljund, Erik Aedviir, Siim Sinijärv, Andres Udeküll, Sven Leek, Kristiina Klaassen, Mirje Särev.
Suured tänud taaskord Mihkel Kangurile, kelle isiklik kontakt võimaldas kohtuniku kutsumise!
Suured tänud Vaikla inimestele, kes on alati väga abivalmid!
Noortel hobustel aitab jõudluskontrollist taastuda Cavalor, kes kostitas võitjaid mitmete spetsiaalselt noortele hobustele mõeldud toodetega.
Aitäh!
Osalejate kataloog: