CHI Pärnu 2022

Fotol: CSI Pärnu Longines Rankingu punkte andva 145 cm takistuste kõrgusega ümberhüpetega sõidu parim eesti sporthobune oli Susan Kaleta all võistlev Hudson Hornet, kes saavutas V koha. Foto Triin Laanemägi.

Kahel järjestikusel nädalavahetusel Maria talus aset leidnud CHI Pärnu 2022 raames tegid eesti sporthobused mitmeid edukaid starte nii koolisõidus kui takistussõidus.

Koolisõidust
CHI Pärnu esimesel nädalavahetusel toimunud koolisõidu rahvusvahelisel võistlusel oli kavas mitmeid klasse, sealhulgas ka klassid noorhobustele. Grete Hussar oli ainsa eestlasena nendes stardis ning tegi kolmel erineval hobusel mitmeid säravaid sooritusi: laupäevases noorhobustele mõeldud skeemides saavutas ta 5-aastase B Hero Von Seederiga (aretaja Seeder Agri OÜ) tulemuse 77,000% ning võitis 6-aastaste vanuseklassi Hades Von Seederiga (aretaja Seeder Agri OÜ)  tulemusega 77,400%. Teise päeva noorhobuste finaalsõitudes sai Grete Hussar 5-aastase B Hero Von Seederiga tulemuseks 72,400% ning võitis 6-aastaste klassi Hades Von Seederiga 77,000%, täites nii noorhobuste MM normatiivi.

Eesti sporthobuste parim tulemus CDI2* raames tuli Jerry Red Von Seederilt (aretaja Seeder Agri OÜ), kes Dina Ellermanni all jõudis auhinnalisele IV kohale PSG tasemel. GP vabakavas tegid Dina Ellermann ja eesti sporthobune Donna Anna (aretaja Liivaku tallid OÜ) ligi 70%-lise soorituse ja jõudsid 8 osaleja seast V kohale. Ja poniklassis tegi tubli soorituse Lisette Kivro ponil Mc Gregor J (aretaja Kristi-Liis Koppel), saavutades III koha pühapäevases skeemis.

Takistussõidust

Nädal hiljem saabusid võistluspaika takistussõiduhobused. Võistlema oli tuldud nii Lätist, Leedust kui Soomest. Konkurentsi meie sportlastele pakkus Läti olümpiasportlanegi – Kristaps Neretnieks, kes oli kaasa võtnud nii oma noori tulevikulootusi kui ka “suure sõidu” hobuse.

Noored hobused
Noori hobuseid oli stardis ca 45. CHIYH1 kavas oli 2 klassi – 5-aastased ning 6/7- aastased. Esimesel päeval reedel toimus 5-aastaste hobuste sõit puhtusele kõrgusel 110 cm ning esikohta jagama jäänud 14 hobuse seas oli ka tublisid eesti sporthobuseid: Urmas Raag ja Calinka Esqui, Susan Kaleta ja Salton, Riina Seder-Zalite ja Vincent Von Seeder, Selena Mändsalu ja Viva La Vie, Andriy Rudiy ja Belizar Von Seeder, Tiit Kivisild ja Zander JT, Urmas Raag ja Virginia ning Catlin Vatsel ja Vincero.

Teisel päeval tuli 110 cm kahefaasilises sõidus eesti sporthobustele kaksikvõit – ajaga 26,67 kuulus võit Luunja Stud kasvandikule Virginiale ja teise koha võitja oli Luunja Stud-i ja Esqui Horses Tähtvere ühisprojekt Calinka Esqui ajaga 28,30 sekundit. Mõlemi sadulas Urmas Raag.

Pühapäevase 5-aastaste hobuste finaali võitis kiire sõidu ja ajaga 29,89 sekundit Luunja Studi kasvandik Jackpot noore ratsaniku Karol-Kenneth Lootuse juhtimisel. Teiseks tuli Läti olümpiasportlane Kristaps Neretnieks hobusel Action Bird ajaga 26,31 sekundit teises faasis. Kolmas koht kuulus taaskord Eestile – Susan Kaleta ja Salton olid vaid napilt aeglasemad, ajaga 26,51 sekundit teises faasis.
6-7-aastaste noorhobuste klassis oli parim eesti sporthobune stabiilselt esinenud Kristallo, kes oma kasvataja Hanno Ellermanni all saavutas reedel III koha, laupäeval võitis ning pühapäeval oli taas III kohal.

Kõrgemad klassid
CSI2* 130 -135 cm kõrgusel esitles Paul Argus edukalt eesti sporthobust Hoshi No Senshi K.S.H (aretaja Kristjan Hein) võites sellel kõrgusel sõidu neljapäeval, olles reedel ja laupäeval II kohal ning pühapäeval V. Pühapäevases finaalis sellel kõrgusel oli parim eesti sporthobune IV kohal Berit Lehtsaare all Solei Solei (aretaja Veiko Lehtsaar)

CSI2* 145 cm tasemel tegid parimaid sooritusi eesti sporthobustega Susan Kaleta hobusel Hudson Hornet (aretaja Daisy Ellermann) saavutades IV koha reedel ning laupäeval esikohta jagama jäänud Paul Argus hobusel Jay Z Bee (aretaja Dina Ellermann). Victoria Hotel-i auhindadele toimunud Longines Rankingu punkte andva 145 cm takistuste kõrgusega ümberhüpetega sõidu parim eesti sporthobune oli samuti Susan Kaleta all võistlev Hudson Hornet, kes saavutas V koha.