ESH esines Venemaal

Fotol Alfons Ra ja Rein Pill, foto eest täname Mari Ann Selge

Eesti ratsanike suurest edust Venemaal kahel viimasel nädalavahetusel teavad kõik ratsaspordihuvilised, Hobumaailm ja Eesti Ratsaliidu kodulehekülg on seda korralikult valgustanud. Aga nagu ikka, ei ole hobustele üldse tähelepanu pööratud.
Tõsi küll, eesti sporthobuste võistlustulemuste, isegi ainult võitude kajastamine on muutunud natuke mõttetuks, sest neid ei jõua keegi jälgida ega üles lugeda. Isegi rahvusvahelisi võite on nii tihedalt, et enne kui ühtedele reageerida jõuame, on uued juba tulnud. Eriti kiiresti on edenetud Venemaal, kus esineti Venta Cup CSI 2*/CSIYH1* võistlusel 29.06.-01.07.2018 ja Derby Club CSI 2*/CSIYH1* võistlusel 05.07.-08.07.2018., viimasel neist toimus ka Maailma Karika etapp.
ESH hobustest ja kogu nende võistluste hobukoosseisust oli ületamatu Alfons Ra, kellega Rein Pill võitis mõlema võistluse peaauhinnad, seejuures WC 160 cm etapi, ja kolmandana veel Derby Clubi 150 cm sõidu. Hiilgav jõudemonstratsioon oli muidugi Venta Cup 145 cm põhiparkuuri nelikvõit eestlaste poolt ja see oli ka ESH kaksikvõit (1. Alfons Ra, 2.Caesar) ning Carlos sai 4. koha. (eelmise päeva 145 cm lõpetas aga 2. kohal)

Rein Pill ja Alfons Ra,foto Mari Ann Selge

Kokku võistles Peterburi võistlustel 15 ESH hobust (neist 2 Venemaa sportlaste all) ja nad tegid 61 starti. Ainult 3 hobust jäid ilma auhinnarahata. Summasid nimetamata on selge, et Venemaale selliseid dessante teha tasub – Ventas teenisid ESH hobused 35,5% kogu auhinnafondist, Derby Club’is 22,5% (kuid sealsel Maailma Karika etapil 30,5%). Ja arvutamatagi on selge, et ESH oli neil võistlustel parim tõuraamat. Meie esindatust teiste tõuraamatutega võrreldes näitab seegi, et Maailma Karika etapil oli meil parim mitte ainult auhinnasumma, vaid ka auhinnalisele kohale jõudnud hobuste arv – meil 3, oldenburg2, holstein 2, teised vähem. Startis seal kõige rohkem KWPN hobuseid, aga kõik 7 jäid kohata, järgnesid holsteini ja ESH hobused 5 startijaga.

Urmas Raag ja Carlos, foto Mari Ann Selge

Kui veel lisada, et eestlased teenisid ka importhobustega Derby Club’is veidi rohkemgi kui ESH hobustega, nimelt 22,8% auhinnafondist, siis toodi sealt kokku koju kõva saak – 45,3% võimalikust. Ventas olid proportsioonid teised – importhobustel saadi vaid 14% , aga kokku viidi koju ligi pool – 49,5% – kõigest, mis võta oli.
Alles see oli, kui meie sportlased eelistasid Venemaa hobuseid Eesti omadele, nüüd oli ESH konkurentide hulgas vaid üks vene poolverelise tõunimetusega ja üks Venemaal sündinud BWP hobune. Niipalju siis rahvuslikust uhkusest.

Leningradi regiooni kuberneri karika üleandmine Rein Pillile, foto Mari Ann Selge