Kas teie tunnete neid esh hobuseid?

Fotol: H Zoe ja Abdullah Alrajhi, I koha autasustamisel kohas nimega Alshaqab, pilt ratsutaja Instagramist.

Võistlushooaeg 2020 läks kõigile teadaolevatel  põhjustel käima üsna tasapisi. Selle tõttu ei ole meiegi tõuraamatu hobustel olnud võimalusi vägitegudega silma paista. Otsides mõni päev tagasi infot eesti sporthobuse Wilanderi kohta Horsetelex andmebaasist nägin, et mõned eesti sporthobused siiski esimese poolaasta jooksul  FEI tasemel auhinnarahasid e. punkte meie tõuraamatule toonud on: kokku 12 eesti sporthobust (nendega samasse patta pannakse endiselt trakeen Miraaz (i. Essen) kes asub lausa kohal nr 1 ) Tema järel kohe Alfons Ra ja järgnevad läbisegi meile kõigile teada ja tuntud hobused nagu Caesar, Jay Z Bee, Traffic, Ping Pong V ja Salomon – kõik sel hooajal natukene auhinnaraha taskusse pannud ja märgi sellega maha jätnud. Selle koorekihi kõrval tekitasid minus huvi aga nimed kellest me (vähemalt mina)  nii palju kuulnud ei ole. Võib olla pakub selle väikese uuringu tulemus veel kellelegi huvi.
 
II kohal esh hobuste hulgas on mära H Zoe (Heartbreaker –Le Vainqueur, s.2004) aretaja Andres Ruusman (horse Telexi andmetes on millegi pärast viga – kasvatajaks perek. Barake). Mära põlvneb samast holsteini märaperekonnast sugutäkk Bavarotti von Seederiga.  H Zoe noor 20 aastane ratsanik Abdullah Alrajhi  esindab Saudi Araabiat ja 2020 aastal on nad auhinnaraha teeninud U25 klassis 130/135 cm tasemel hüpates.  Meie andembaasis on hobusel võistlustulemusi 2010. aastast Margit Mägi all.
 
H Zoe ja Abdullah Alrajhi, Doha CSI4 võistlustel, pilt ratsutaja Instagramist.
 
IV kohal leiame esh mära Quentina, (s. 2011, Quality Time –  Thetford) kasvataja Anneli Väljan. See hobune alustas samuti oma karjääri Eestis –  2018 võitis ta näiteks THIS noorhobuste sõidu Annika Veerpaluga, kellega esines edukalt ka noorhobuste tsempionaadidel.
 
FEI andmebaasi info põhjal on pärast Annikat selle hobuse seljas võistelnud FEI tasemel 5 erinevat ratsanikku! Nende hulgas 2008 a. Beijingi olümpiavõitja Eric Lamaze 140 cm tasemel. Quentinaga viimased võistlused teinud ja sel aastal auhinnaraha saanud on USA-d esindav ratsutaja Hayley Barnhill, kes liitus Eric Lamaze Torrey Pines Stable  tiimiga 2019 a. lõpus.

Tema ja Quentina sõidust on Fb – s leitav ka video:

VI kohal leiame esh Cerveza (Cero – Lados, s. 2008) kasvataja soomlane Peik Andresin.
Cerveza on esinenud ESHKS ülevaatuste finaalis ning olnud 2011 aastal paaritusloaga täkk.
Hobune liikus Soome ja Saksa kaudu USA – sse ning hüppab nüüd 140 cm tasemel ratsanikuga Charlie Jayne. Uurisin Ivo Otsalt, kes Cervezaga omal ajal Eestis paar startigi tegi kas ta teab miks soomlane hobuse esh registrisse kandis. Kuuldavasti oli Eestis sündinud hobuse FWB – s registeerimine tol ajal nii keeruliseks aetud, et varsaga oleks tulnud sõita Soome kus sealsed veterinaarid oleksid varsa üles joonistanud ja arvele võtnud.
 
Cerveza video:

 
VII kohal olevast hobusest Ad Reed (s. 2012, A Big Boy – Pittsburgh, kasvataja Cloe Lusenberg) kirjutas aasta alguses pikemalt Merike Udrik https://www.ratsaliit.ee/eesti-ajaloo-kalleimalt-muudud-ratsu-jarglane-astub-isa-sammudes/?fbclid=IwAR2-BBA0NmjP2ywtyYAm6wGEUS68x2PSBZHemlSFraf68gBPl6ljDn7Z7HY
 
Helsinki horse show’l noorte hobuste arvestuses aunimetusega Talent of the Year pärjatud hobune on FEI andmetel hetkel  kolumbiat esindava sõitja Ilan Blumani ratsu.  USEF (United States Equestrian Federation) andmetel on nad hüpanud selle aasta alguses 130 – 135 cm radu ja natuke auhinnarahasid ka võitnud.
 
Järgneb  Wilander (s. 2010, Warrant – Pikachu De Muze). Wilander on Klaire Rannametsa kasvatatud eesti sporthobune kes 6. aastaselt tuli Eesti noorhobuste tsempioniks, 5. ja 6. aastasena jõudis Hanno Ellermanniga Lanakenis noorhobuste MM finaali ning on oma poolakast ratsaniku Michał Kaźmierczak´iga võitnud noorhobuste parkuuri ka Tallinn International Horse Showl 2017. 
Aasta tagasi tegi Wilander lausa 160 cm tasemel Poolas ühe eduka stardi:
 
 
IX kohal hiilgab selline nimi nagu Sparkly Diamond ( s. 2008, Spartacus – Chablis, kasvatajad soomlased Niina Yrjölä ja Anne Nurmesniemi). Heimtalis Saare tallides sündinud hobune võistleb soomlanna Laura Aromaaga 140 – 145 cm radasid, viimati Hollandis. Abielupaar Aromaad peavad oma talli Saksamaal.  2010 aastal Niitväljal ülevaatuste finaalis Diamondi talent veel ei säranud – hüppehinded jäid alla 7.
 
Video sellest kevadest:

 
Suurte võistluste ära jäämine andis nendele meie tõuraamatu hobustele võimaluse „suurte tegijate“ vahel silma paista ja meil nendega tuttavaks saada. Edukat hooaja jätku kõigile esh hobustele!
 
 
 
Lisa järjehoidja sellele postitusele