Paar päeva tagasi said nii ratsa-rahvas kui sporthobusekasvatajad rõõmustada teate üle, et üht meie ala inimest on kõrgeimal tasemel tunnustatud – presidendi teenetemärgi saanud 148 inimese hulgast võis leida Raigo Kollomi nime. “Raigo Kollom on üks eesti sporthobuse tõuraamatu loojatest ja selle aretusseltsi kauaaegne eestvedaja, kelle visiooni järgides on koos loodud maailmas tähelepanu pälvinud kaubamärk, mis on meie riiki edukalt maailmas tutvustanud, kui kõrge hobukultuuriga maad. Ta on andnud panuse Eesti kultuuriloosse jäädvustades paljusid meie ala väljapaistvaid inimesi. Tema tõlgitud ja kirjutatud raamatud on toonud Eesti lugejateni hõngu euroopalikust hobukultuurist ja -ajaloost läbi aastakümnete, mis on aidanud meil eestlastel tunda end Euroopa kultuurrahvana” Tema pikast ja teguderohkest eluteest koos hobuste ja ratsaspordiga oleme osa saanud läbi lugematute artiklite, reisikirjelduste, intervjuude ja hiljuti ilmunud memuaaride. Ilmselt ei ole inimest Eesti hobumaailmas, kes ei oleks tänu Raigole natuke tarkust juurde saanud. Südamlikud õnnesoovid!
20 aastat koolisõiduhobuste aretust
Aga täna saab Maaeluministeeriumis hõbedase teenetemärgi rinda Eestit olümpial esindanud hobuse Donna Anna kasvataja Peter Nicolai Skjoldby. Liivaku Tallid OÜ on Nicolai juhtimisel aretanud eesti sporthobuseid aastast 2000. Tegemist aretajaga, kes pani alustala koolisõiduhobuste aretusele Eestis ning on jõudnud tänaseks absoluutsesse tippu – olümpiale. Rahvusvahelisele tasemele on jõudnud veelgi mitmeid Liivakul sündinud sporthobuseid, ühega paljudest võistleb ja on mitmeid Eesti meistritiitleid juunioride klassis koolisõidus võitnud Liivaku tallide peretütar, kes treenib oma isa käe all. Liivaku Tallid OÜ on Nicolai Skjoldby juhtimisel andnud tööd kohalikele Viljandi suurvalla äärealal. Hobuste sööda annavad Kivilõppe põllud, nende harimine on olnud Liivaku Tallid OÜ järjepidev töö, mahepõllumajanduse edendajana on Nicolai olnud eeskujuks paljudele hobusekasvatajatele.
Suured õnnesoovid meie kõigi poolt!
100 maailma parima kasvataja hulgas
Otse loomulikult esitas ESHKS kõik kolm olümpiahobuse kasvatajat MEM teenetemärgi kandidaadiks ent arusaadavatel põhjustel (MEM haldusse kuulub väga palju erinevaid instantse kus on väga palju inimesi, keda soovitakse tunnustada) langes valik meie tegevusalast vaid ühele. See ei tähenda, et meie ei võiks mõttelist ordenit rinda pista Julia Katokile ja kogu Rebala tallide perele, sest esimest korda Eesti hobusekasvatuse ajaloos on just nemad jõudnud WBFSH edetabelis takistussõiduhobuste kasvatajatena 100 maailma parima kasvataja hulka. Ülisuured õnnesoovid!