ESH mära järglane müüdi rekordhinnaga PSI oksjonil

Ilmselt on juba kõik sporthobuste kasvatajad kursis PSI (Paul Schockemöhle ja Ulli Kasselmann´i ) oksjonil rekordilise 4 000 000 eest müüdud 6-aastaste mära Chyazint´i emaliini seotusest ESH aretusega. Ajakirjas Breeding News peaks ilmuma kuuldavasti hinnalise mära aretaja Anna Christina Gansäuer´iga peagi lugu ja sellega seoses pöördus BN toimetaja meie tõuraamatu poole, et saada rohkem infot mära ema ja tema aretaja kohta. Kuna väike infokogum sai teele pandud siis jagan seda ka meie aretajatega.
Rekordmära Chyazint´i  ema Hyacint´i aretaja  Peeter Raid lahkus meie hulgast eelmisel aastal. On äärmiselt kurb, et ta ei jõudnud näha oma aretustöö jõudmist absoluutsesse tippu. Ta aretas ESH tõuraamatu esimese GP-hobuse FEE (s. 2001), paaritades julgelt kõik oma 11 mära Favoritasega, trakeeni/holsteini ristandtäkuga, kellel ei olnud ette näidata edukat järglaskonda, ent kes oli ise fantastiline hüppaja ja veelgi fantastilisem tagant üleslööja. Teine Peeter Raidi kasvatatud GP hobune HEROLD N (s. 2007, i. Heartbreaker) jõudis tippu kaugel Itaalias. Ta kandideeris koos oma ratsaniku Luca Monetaga Itaalia olümpiakoondisesse. Tipphobune Q PARAVATTI N (i. Quality Time)– koos Whitakeride meeskonnaga on ka Peetri aretus (märal on sama ema Paravatti kui Hyatcint´l). Ta on eesti sporthobune, kes on läbi aegade aastase suurima auhinnarahade summa – üle 100 000 euro teeninud, seda käesoleval aastal. Peeter oli ka üks esimesi kasvatajaid maailmas, kes kasutas tänaseks väga populaarset täkku Balou du Reventon, saades nii 145 cm taseme ESH täku Cahir N (s. 2012), kes on siiani  ESH aretuses kasutusel.
Peeter Raid ostis Chyazint´i  vanaema Paravatti 6-aastasena hobusekaupmees Andres Ruusmannilt. Kuna tal oli varutud Heartbreakeri külmutatud spermat siis kasutas ta seda mõne aasta jooksul kõigil oma märadel (tootes nii Hyacint´i  ja Herold N´i ning ka näiteks 145 cm taseme hobuse Dermalocica Pure Power ).
Kõik need noorhobused ostis varakult – 1,5 (2) aastaselt – liibanoni diiler Munir Uwaydah, kes tol ajal elas ja tegeles hobustega Eestis. Nii sattusidki nood sälud kõik “suurde maailma” – Itaaliasse, Saksamaale jne.
Kaks Paravatti tütart on endiselt Eesti kasvatajate kasutuses – E. Paravatti (i. Burggraaf) on  kasutuses Kairi Dräbtsinkajal, kes  aretas tänavu ESHKS ´i finaalülevaatuste võitja (ei ole seotud Paravattiga) ja teine ​​mära Zamira (i. Concorde) on kasutusel meie olümpiahobuse Alfons Ra kasvatajatel – Rebala tallides.
Lisa järjehoidja sellele postitusele